Gminy bez opłat śmieciowych

Wiele samorządów, m.in. Warszawy czy Wrocławia, nie ustaliło jeszcze sposobu liczenia opłat za wywóz śmieci i nowych cen za odpady komunalne, które zaczną obowiązywać od lipca 2013 roku.
Gminy bez opłat śmieciowych

Wielu radnych czeka bowiem na nowelę tzw. ustawy śmieciowej, która miałaby wprowadzać korzystniejsze - zdaniem władz lokalnych - rozwiązania ws. ustalania opłat za śmieci.

W grudniu senatorowie zdecydowali, że zgłoszą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który ma dać władzom lokalnym więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami. Właśnie dlatego część gmin wstrzymała się od podjęcia decyzji co do sposobu naliczania stawek.

Czytaj też:  Stawki za śmieci w styczniu

Projekt przewiduje m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminom wyboru różnych metod ustalania opłat w poszczególnych ich gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Część samorządów - za przykładem Inowrocławia - kwestionuje konieczność organizowania przetargów w sytuacji, gdy gmina ma własną spółkę komunalną. Wniosek w tej sprawie trafił do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj też: Które gminy czekają na nowelizację ustawy?

Obowiązek uchwalenia sposobu naliczania tych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Według jej przepisów gminy mogą wybrać tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania opłat: od gospodarstwa domowego, od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody w danej nieruchomości.

Wiele samorządów, np. stolicy, Wrocławia, Częstochowy czy Krakowa, nie podjęło uchwał ws. ustalania metody naliczania opłaty za śmieci.

Jak powiedział  rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, taka informacja zostanie przedstawiona po Nowym Roku. Władze stolicy zorganizowały konsultacje społeczne, które rozpoczęły się w zeszły piątek i mają potrwać do 4 stycznia 2013 roku. Także Radni Gdańska, Gdyni, Sopotu, Białegostoku, Koszalina, Kołobrzegu, Darłowa, Opola, Krapkowic i Brzegu z rozstrzygnięciami w tej sprawie postanowili poczekać. W ich wypadku chodzi o to, że liczą, że Sejm znowelizuje ustawę śmieciową.

Część gmin podjęła decyzję tylko o sposobie naliczania opłat, ale nie ustaliła jeszcze stawek. Tak jest np. w Poznaniu i w okolicznych gminach oraz w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu, gdzie opłaty będą liczone od osoby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Słusznie: "odpady jak inny towar należy naliczać w/g wagi. Są wagi do tego celu tylko je zamontować". A ja już tak się wycwaniłem w upychaniu swoich odpadów gdzie się da i w zamiataniu pod dywan - że dzięki temu mój kubełeczek jest wiecznie pusty... Nie będę więc płacił kolejnego anachroni...cznego zbędnego haraczu... rozwiń

Hyży Ruj, 2013-01-02 21:06:54 odpowiedz

Konsultacje społeczne !?. BZDURA !!!. Za komuny którą tak tępicie ( i słusznie) były LEPSZE !!!. Wstyd !!!

dajan55, 2013-01-02 19:16:34 odpowiedz

Opłaty za odbiór odpadów należy naliczać za kg. Odpady jak inny towar należy naliczać w/g wagi. Są wagi do tego celu tylko je zamontować. Odpady w segregatorniach też są odbierane w/g tonażu. Tu nie ma problemu a brak wiedzy administracji to prawdziwy problem. Cena odbioru odpadów będzie niska... gdy będą segregowane i jak pełna selekcja będzie w rejonowych instalacjach. Odpowiem na pytania - T.Garlicki odpady@wp.pl rozwiń

T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-01-02 19:14:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE