PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy blokują elektrownie wiatrowe

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    10 stycznia 2013 - 06:49
Gminy blokują elektrownie wiatrowe

Samorządy, z obawy przed narastającym buntem mieszkańców, na własną rękę próbują ograniczać budowę elektrowni wiatrowych.
W ponad 400 miejscowościach organizowane są protesty lokalnych społeczności przeciwko budowaniu w gminach instalacji wiatrowych - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Przybierają one różne formy - od konferencji na temat ich zgubnego wpływu na zdrowie ludzi po pikiety pod urzędami.

Coraz więcej gmin zaczyna poważnie traktować skalę protestów. W grudniu do rządu i parlamentarzystów trafiło pismo pięciu starostów z woj. warmińsko-mazurskiego, w którym przestrzegają przed „żywiołowym i coraz bardziej masowo narastającym niezadowoleniem społecznym" związanym z instalacjami wiatrowymi.

Jacek Malak z organizacji Stop Wiatrakom uważa, że na inwestycje wiatrakowe decydują się przede wszystkim gminy, które nie mają pieniędzy i liczą na zastrzyk gotówki od inwestora.

Branża odpiera zarzuty. „Przepisy są bardzo rygorystyczne, bierze się pod uwagę efekt cienia czy normy hałasu. Odgórne ograniczanie lokalizacji wszystkich wiatraków nie służy ani inwestorom, ani dobru mieszkańców" - mówi Piotr Biniek z Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ali, 2013-02-22 12:26:57

    przepisy są strasznie rygorystyczne. Turbina wiatrowa nie moze stanąc dalej od zabudowań niż 500 m to ostatecznośc. Najlepiej jak by stała 100 -150 metrow ale nie zawsze chłopa jelenia udaje się wrobić. Norma hałasu tez musi byc ok w nocy nie mniej niż 70 decybeli ma być w chałupie by chłop długo ...nie pociągnoł. Przy bydowie turbin tez obowiązkowo nalezy wykorzystać i zdewastowac istniejące drogi a i na koniec bo zapomniałem obowiazkowo nalezy obiecać społeczenstwu a to chodniki a to nowe drogi a to swietlice wazne by nie było to na piśmie , a po wszystkim powiedziec obiecanki cacanki a głupiemu radość. Trzeba jeszcze troszke nad tymi przepisami popracowac by były jeszcze bardziej rygorystyczne bo ciemne chłopstow coraz czesciej się burzy.  rozwiń