PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy budują targowiska dla lokalnego handlu

  • pt    27 października 2017 - 20:54
Gminy budują targowiska dla lokalnego handlu
(fot. pixabay)

Gmina Lubaczów, Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem, Gmina Stalowa Wola oraz Gmina Sędziszów Małopolski podpisały umowy o przyznaniu pomocy na „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele lokalnych produktów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
• Powstające ze środków PROW 2014 – 2020 targowiska mają być nowoczesnymi miejscami handlu, które przyczynią się do poprawy działalności gospodarczej lokalnej społeczności.

• Mają też umożliwić rolnikom bezpośrednią sprzedaż ich produktów.

• Ich budowa jest realizacją programu „Mój Rynek”.

Zgodnie z założeniami programu targowiska te muszą spełniać określone standardy, m. in. być utwardzone, oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Ponadto muszą być wyposażone w zadaszone stoiska oraz miejsca parkingowe.

Na razie umowy podpisały 4 samorządy, w późniejszym terminie zawarte zostaną umowy z Gminą Białobrzegi, Gminą Jedlicze, Gminą Jaśliska, Gminą Nowa Sarzyna.

Dzięki inicjatywie budowy czy też modernizacji „zielonych rynków” zapewnione zostaną  komfortowe i bezpieczne warunki dla prowadzenia działalności handlowej. Zwiększy to również możliwość promocji produktów ekologicznych, tradycyjnych, regionalnych, wytwarzanych bezpośrednio u rolników.

W ramach naboru zostało złożonych 9 wniosków o przyznanie pomocy, na łączną kwotę dofinansowania nieco ponad 8 mln złotych. Wszystkie te wnioski zostały zakwalifikowane do współfinansowania przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Samorząd Województwa dysponuje kwotą 7,2 mlz zł co pozwala na zawarcie 8 umów. Ostatni z wnioskodawców będzie czekał na ewentualne oszczędności poprzetargowe, które być może pozwolą na zdobycie dofinansowania także dla 9. z wniosków.

- Dla województwa bardzo ważnym zadaniem jest budowa rynków, targowisk do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych czy domowych - mówił członek zarządu Lucjan Kuźniar podczas pospisywania umów.

- To tym ważniejsze, że to towary wyprodukowane  w warunkach tradycyjnych. Co istotne – są one nabywane bezpośrednio od producenta, z pominięciem długiego łańcucha pośredników, co pozwala na obniżenie kosztów zakupu produktów oraz przyczynia się do zwiększenia ich sprzedaży. Mam nadzieję, że powstanie targowisk pomoże rolnikom i klientom stworzyć dobrą przestrzeń do sprzedaży i  promocji świetnych podkarpackich wyrobów – dodał.

 

.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • handlujacy, 2017-10-28 12:56:23

    W Nowej Sarzynie potrzebne gumiaki tak pieknie prezentuje sie plac targowy po deszczach. Nie pomagaja skargi handlujacych i ludzi-ZGK i miasto niech sie ogarnie w koncu.