PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy chcą oszczędzić na wspólnym kupnie energii

  • PAP    5 czerwca 2014 - 13:47
Gminy chcą oszczędzić na wspólnym kupnie energii

Władze Łodzi chcą zaoszczędzić nawet 15 mln zł na kupnie energii elektrycznej. W tym celu założono Łódzką Grupę Zakupową, która w imieniu kilku gmin i spółek przystąpi do przetargu na dostawę energii.
"Zakup energii stanowi dosyć znaczący koszt w budżecie miasta. W przypadku Łodzi to ponad 50 mln zł rocznie. Liczymy, że w ramach wspólnego zakupu uda się znacząco zaoszczędzić. Szacujemy, że może to być od 10 do 30 proc. cen, które obowiązują w tym roku, a więc nawet 15 mln zł" - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dodała, że do grupy zaproszono samorządy z Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego, a także miejskie spółki i firmy działające w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały gminy Koluszki i Stryków, a także osiem łódzkich spółek miejskich i jedna firma z ŁSSE. W ramach wspólnego przetargu, który ma być ogłoszony w okresie wakacyjnym, energię będą zamawiały również wszystkie jednostki podległe łódzkiemu magistratowi, m.in. placówki edukacyjne i ochrony zdrowia oraz teatry.

Na oszczędności liczą również w Koluszkach, gdzie na energię do oświetlenie ulic, dla jednostek samorządowych, ciepłowni, itp. wydaje się ok. 3 mln zł rocznie.

"Mamy nadzieję, że teraz uda się zaoszczędzić przynajmniej 15 proc. tej kwoty. Dodatkowo liczymy na doskonałą współpracę z Łodzią i jednostkami, które stają się partnerami w tym porozumieniu. Wierzymy, że razem będziemy silniejsi, a oszczędności, jakie poczynimy będą korzystne dla naszym mieszkańców" - powiedziała zastępca burmistrza gminy Koluszki Krystyna Lewandowska.

Dla położonego przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 Strykowa, który na energię elektryczną wydaje rocznie ok. 800 tys. zł, udział w Łódzkiej Grupie Zakupowej ma być nie tylko sposobem na oszczędności, ale też początkiem wspólnej drogi do realizacji "dużo większych projektów" z udziałem stolicy województwa.

"Ogromne tereny przemysłowe, jakie posiadamy będą wymagać współpracy wielu samorządów. Ta umowa to więc takie przetarcie do kolejnych projektów, jakie będziemy z Łodzią realizować" - powiedział burmistrz miasta i gminy Stryków Andrzej Jankowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.