PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy coraz częściej kupują tańszą energię na wolnym rynku

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    3 października 2011 - 11:45
Gminy coraz częściej kupują tańszą energię na wolnym rynku

Samorządy podążają śladem przedsiębiorstw i coraz dynamicznej poszukując oszczędności w zakupie energii. Zauważalnie wzrosła ilość przetargów na zakup energii organizowanych przez JST - mówi Szymon Skobel z PKP Energetyka.
Jakim gminom PKP Energetyka sprzeda energię?

Szymon Skobel, dyrektor ds. sprzedaży w oddziale obrót spółki PKP Energetyka: Od początku 2011 r. PKP Energetyka zawarła ponad 60 kontraktów z jednostkami samorządowymi w całym kraju. Naszymi klientami są gminy, miasta, urzędy, jednostki samorządowe tj. szkoły, szpitale czy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Do naszych klientów należą m.in. Gmina Duszniki i Gmina Suchy Las w woj. wielkopolskim, śląskie gminy Bytom i Wręczyca Wielka, Gmina Zduny z województwa łódzkiego. Oferta firmy okazała się konkurencyjna również na terenie województwa warmińsko - mazurskiego, gdzie do grona klientów PKP Energetyka dołączyły gminy Kisielice, Działdowo czy Nowe Miasto Lubawskie. Kontrakty zawierane są przeważnie na okres jednego roku, jednak mamy również takie, które są zawarte do roku 2014.

Gdzie PKP Energetyka pomaga w utrzymaniu oświetlenia ulicznego?

- Zapewnienie dobrego oświetlenia to kluczowa kwestia dla miast. PKP Energetyka z powodzeniem działa na rynku usług elektroenergetycznych. W ostatnim czasie wygraliśmy kontrakty na utrzymanie oświetlenia ulicznego w Kielcach, Tychach, Piotrkowie Trybunalskim, Legnicy, Świdniku czy gminach na terenie Śląska.

Czytaj też: Miasta Śląska i Zagłębia razem kupią prąd

Jakie oczekiwania miały gminy przy zawieraniu kontraktów -czy interesowała ich tylko cena energii, czy też inne elementy?

- W większości przypadków przetargi na dostawy energii elektrycznej czy świadczenie usług energetycznych w jednostkach samorządowych mają charakter postępowania publicznego, czyli decydującym kryterium jest cena. Zdarza się jednak, że w postępowaniu przetargowym pod uwagę brane są inne aspekty, takie jak niezawodność dostaw, dostępność serwisu, czy choćby potwierdzone doświadczenie oferenta.

W takiej sytuacji przewagę konkurencyjną PKP Energetyka stanowi doświadczenie zdobyte na wymagającym rynku kolejowym. Od wielu lat dostarczamy energię i wykonujemy usługi dla naszych partnerów z Grupy PKP, utrzymując np. oświetlenie na przejazdach kolejowych, gdzie niezawodność i pewność dostaw ma szczególne znaczenie.

Istotne w przetargach jest również, aby oferent był w stanie zapewnić pełen serwis, obejmujący dostawy energii, utrzymanie dobrego stanu technicznego urządzeń oraz całodobowy serwis w przypadku wystąpienia awarii.

Czy zauważalna jest większa aktywność samorządów na rynku energii?

- Samorządy podążają śladem przedsiębiorstw coraz dynamicznej poszukując oszczędności. Do września tego roku podpisaliśmy większą ilość kontraktów na sprzedaż energii elektrycznej dla jednostek samorządowych niż w całym roku ubiegłym. Zauważalnie wzrosła też ilość przetargów, organizowanych przez samorządy.

Przypomnę, że jednym z pierwszych miast, które skorzystało z możliwości zakupu energii na wolnym rynku, korzystając z zasady TPA była Częstochowa, która 1 stycznia 2009 roku zmieniła sprzedawcę na PKP Energetyka, początkowo zasilając budynek Urzędu Miasta, a następnie budynki kilku szkół , muzeum czy Zarządu Dróg Miejskich.

Czy PKP Energetyka współpracuje z pojedynczymi samorządami czy też grupami zakupowymi, gdzie jest kilka samorządów?

- Podczas przetargów na sprzedaż energii elektrycznej samorządy występują jako samodzielne podmioty. Zdarza się jednak, że samorządy występują jako tzw. grupy zakupowe. Jest to nadal rzadka praktyka, mimo, że korzyści ekonomiczne mogą przemawiać za takim rozwiązaniem.

PKP Energetyka podpisała dotychczas 3 kontrakty w ramach tzw. grup zakupowych. Najczęściej pod pojęciem grupy zakupowej występują różne podmioty samorządowe, należące do jednej gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.