PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy dopłacają do śmieci?

  • Przegląd Prasy/Reczpospolita    7 października 2013 - 08:55
Gminy dopłacają do śmieci?

Na nowym systemie gospodarowania odpadami gminy nie powinny zarabiać, ale nie powinny także do niego dokładać.
Jak podaje "Rzeczpospolita" pobierane przez gminy opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych mają publicznoprawny (daninowy) charakter.

Potwierdza to postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 14 lutego 2012 r.  W orzeczeniu tym TK stwierdził, że od 1 lipca 2013 r. opłaty te z cywilnoprawnej należności za usługę przekształciły się w opłatę (daninę) publiczną, do której stosuje się przepisy dotyczące publicznoprawnych opłat ponoszonych na równi z podatkami lokalnymi na rzecz gminy (sygn. akt Tw 24/11).

Czytaj też: Jak gminy uszczelniają gospodarkę odpadami?

Jak informuje w "Rz" Maciej Kiełbus, prawnik w kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners opłata ma stanowić odzwierciedlenie rzeczywistych kosztów. Gmina nie może na niej zarabiać ani do niej dopłacać.

Okazuje się jednak, że w praktyce gminy do nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi dopłacają. Głównie w tych jednostkach, w których rada gminy uchwaliła opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi poniżej kosztów - podaje "Rz".

Tak jest np. w Brzegu (woj. opolskie),w którym radni uchwalili stawki opłaty w wysokości 16 zł od osoby (burmistrz wnioskował, aby stawka wynosiła 25 zł od osoby). Obecnie rada poszukuje źródeł na pokrycie strat miasta wynikających z wyższych od wpływów z opłat kosztów odbioru śmieci. Zastanawiają się m.in. nad obniżeniem o połowę swoich diet, a także wynagrodzenia burmistrza - czytamy w "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Whistleblower, 2013-10-08 08:41:05

    Istotnie - w nowym systemie samorządy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... Gminy w układzie znowelizowanej ustawy są jedynie inkasentem opłat za śmieci a następnie przenoszą tą obywatelską daninę na konta firm któryc...h głównym celem jest pomnażanie zysków - dlatego opłaty będą rosły bo taki jest ustawowy mechanizm tego patologicznego układu... --- Tym którzy chcą głębiej wiedzieć na czym polega przekręt znowelizowanej ustawy, polecam wklejanie do google.pl podanych niżej haseł i lekturę uzupełniającą... ---- "Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci"... Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrzeć w google.pl na hasło "CZARNA WIZJA ŚMIECIOWA". Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło "TAK TO ROBIĄ SZWEDZI Z ODPADAMI" ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) komunalne wodociągi bo mają chęć także na transfer zysków z tej branży municypalnej... ---- Scenariusz lodziarskich interesów "jak tralala" ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Tak więc po 22 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy przy bierności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe wielki przekręt w odpadach - czytać więcej w google.pl na hasło "przekręcają nas na śmieciach"...  rozwiń
  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-10-07 21:29:24

    Wysokość opłat za odpady segregowane to max 5 zł/osobę a pozostałe do 15 zł. Wyższe opłaty świadczą o braku wiedzy na temat opłacalności selekcji, braku infrastruktury doczyszczającej odpady. Braku wdrożenia innowacyjnej technologi selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowa...nia z wykorzystaniem wszystkich frakcji, którą to technologie mogę wdrożyć - z poważaniem Tadeusz Garlicki -odpady@wp.pl  rozwiń