PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy dostaną 94 mln zł na wodociągi

  • PAP    8 czerwca 2011 - 18:26
Gminy dostaną 94 mln zł na wodociągi

W środę 67 wójtów, burmistrzów i szefów gminnych spółek z Warmii i Mazur podpisało w Olsztynie umowy na realizację inwestycji zmierzających do poprawy gospodarki wodno-ściekowej.
Gminy dostaną na nie unijne dofinansowanie w wysokości 94 mln zł. Umowy pozwolą gminom na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i realizację innych zadań związanych z gospodarką wodno-ściekową. Łączna wartości umów to 105 mln zł.

W ocenie władz samorządowych regionu, planowane inwestycje pomogą zachować środowisko naturalne regionu i będą służyły rozwojowi gospodarczemu Warmii i Mazur. Marszałek województwa Jacek Protas przekonywał, że gminom opłaca się stawiać na rozwój infrastruktury.

Czytaj też: Zagospodarują odpady na Warmii i Mazurach 

- Nasze gminy, miasta i powiaty wydają środki przede wszystkim na rozwój swoich małych ojczyzn. Ponad 25 proc. swoich budżetów samorządy przeznaczają na inwestycje. To naprawdę dużo. Dlatego nasz region wygląda jak wielki plac budowy - powiedział Protas.

Samorządowcy, którzy starali się o dotacje, podkreślali, że inwestycje będą miały korzystny wpływ na środowisko. - W naszej gminie poza sezonem mieszka 7 tys. osób, a latem ta liczba rośnie do ponad 30 tys. ludzi. Woda w naszych jeziorach ma pierwszą i drugą klasę czystości. Musimy o nie dbać, żeby turyści nadal przyjeżdżali - powiedział wójt Stawigudy Teodozy Marcinkiewicz. Gmina otrzymała 1,7 mln zł na ochronę Jeziora Plusznego.

Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna uzasadniając wniosek o dotację na ochronę krajobrazu rzeki Pasłęki, mówił: - To unikalne przyrodniczo tereny, a dopóki (nie ma) kanalizacji i wodociągów, to nie ma szans na rozwój rekreacji.

Dotychczas, w ramach podobnych projektów, małe gminy z Warmii i Mazur podpisały 109 umów na 231 mln zł. Wnioski dotyczyły nie tylko gospodarki wodno-ściekowej, ale także środków na wytwarzanie lub dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych oraz tworzenie systemu zbiórki, segregacji lub wywozu odpadów komunalnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.