PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy mają problem z gospodarką odpadami? Ministerstwo: nie jest tak źle

  • Bartosz Dyląg    18 października 2016 - 13:28
Gminy mają problem z gospodarką odpadami? Ministerstwo: nie jest tak źle
Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada, że inaczej patrzymy na odpady – jak na surowiec, który można wykorzystać i który jest zasobem gospodarczym – mówi Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Fot. PTWP

- Z danych ankietowych Ministerstwa wynika, że na 2100 gmin tylko 600 nie prowadzi zbiórki odpadów z podziałem na 4 frakcje – mówi Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Mamy zgodę krajów UE na szybką ratyfikację porozumienia klimatycznego z Paryża.

Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska: – Tak, unijni ministrowie zajmujący się ochroną środowiska i ochroną klimatu na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli 30 września uzgodnili wspólne stanowisko. Postulowała to cały czas Polska – odnośnie zmian klimatu, polityki klimatycznej, tego jak należy rozumieć porozumienie klimatyczne.

Droga do tego sukcesu, to cały czas aktywna postawa polskiego rządu w polityce klimatyczno-energetycznej, konferencja o tym, jak możemy używać zasobów przyrodniczych, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla.

Jest to duże osiągnięcie polskiego rządu i ministra środowiska, który od początku kiedy przyjęto porozumienie paryskie bardzo mocno wskazywał na ten istotny z punktu widzenia polskiego interesu aspekt.

Co ważnego w pracach legislacyjnych resortu środowiska?

– Cały czas pracujemy nad ustawą Prawo wodne, staramy się rozwiązywać problem związany z ASF.

Bardzo wiele ostatnio mówi się o kolorowej rewolucji, która wkracza. Ja powiedziałbym inaczej – jest to próba nie tylko realizacji celów unijnych, ale i idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada, że inaczej patrzymy na odpady – jak na surowiec, który można wykorzystać i który jest zasobem gospodarczym. Potrzebujemy lepszej jakości tego surowca, dlatego uzgadniamy projekt zmiany rozporządzenia, które określa standardy dla selektywnej zbiórki. To warunek ex-ante, który pozwoli odblokować środki unijne rzędu 1,3 mld zł na gospodarkę odpadami. Jest to zadanie ministra środowiska, które musimy zrealizować.

Wyzwanie jest ambitne. W 2015 r. poziom recyklingu wynosił 26 proc., a do 2020 r. musimy uzyskać już poziom 50 proc.

Z danych ankietowych Ministerstwa wynika, że na 2100 gmin tylko 600 nie prowadzi zbiórki odpadów z podziałem na 4 frakcje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • KO Swobód Obywatelskich, 2016-10-18 19:30:20

    Gminy które zamiast na sześć sortują odpady na szesnaście frakcji - także poniosą konsekwencje z całą surowością prawa za niedostosowanie się do obowiązujących norm - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/naklo-czyli-wzor-do-nasladowania,55172.html
  • chocholi taniec, 2016-10-18 15:24:32

    najpierw k^^^^a mać były osobne worki na papier oraz na plastik. Potem powiedzieli że można wszystko mieszać bo jest sortownia! A teraz to chcą kupić drogie maszyny za nasze pieniądze - nowosci.com.pl/365398,Sortownia-smieci-w-Toruniu-ma-byc-zautomatyzowana-Kto-za-to-zaplaci-ZDJECIA.html