PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy mają problem, żeby sprzedać odzyskane surowce

 • Piotr Toborek    6 stycznia 2018 - 06:00
Gminy mają problem, żeby sprzedać odzyskane surowce
Dzisiaj w żółtym pojemniku na odpady mamy plastiki niebieskie, białe, kolorowe, chemię gospodarczą, plastiki twarde, dwa rodzaje folii (fot.zory.pl)

Czy wstrzymanie przez Chiny zakupu surowców wtórnych z Europy może odbić się na efektach gospodarki odpadami w polskich gminach? Może, jeśli samorządy nie pomyślą nad zmianą podejścia do zadania, jakim jest recykling.
• Wiele gmin narzeka, że nie ma chętnych na wysegregowane przez mieszkańców szkło, plastiki czy papier. 

• Recyklerzy mówią z kolei o złej jakości surowców.

• Rozwiązaniem dla gmin jest lepsza segregacja i tworzenie związków, dzięki czemu będą mogły zaoferować odbiorcom dużo dobrej jakości surowca. 

Wiele gmin jeszcze niedawno, kalkulując budżety na gospodarkę odpadami, zakładało w nich zyski ze sprzedaży surowców odzyskanych w procesie recyklingu.

Wpływy z tego tytułu są jednak znacznie mniejsze, niż planowano. Co więcej, w wielu przypadkach urzędnicy mają problem ze znalezieniem chętnych na – wydawałoby się – atrakcyjny towar.

Krzysztof Choromański, specjalista Związku Miast Polskich, przyznaje: - Nie ma tu jakichś statystyk, ale są rzeczywiście liczne sygnały ze strony samorządów, z których wynika, że w przypadku tych bardziej poszukiwanych surowców wtórnych ceny nie są tak atrakcyjne jak jeszcze niedawno. Z kolei gdy mamy do czynienia z mniej chodliwymi surowcami, to gminy ponoszą coraz większe koszty, aby móc się ich pozbyć. Przykładowo ceny odbioru paliwa RDF są bardzo wysokie.

Jak przyznał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, nie da się zrobić interesu na odpadach wysegregowanych.

- Teraz po kilka miesięcy trzymamy tekturę, żeby ktoś ją od nas kupił. Na ogół w końcu się to udaje, ale nie udało się, jak mi to mówili mieszkańcy, sprzedawać odpadów i zarabiać na tym, nikt nie jest nimi specjalnie zainteresowany, bo jest ich dużo. W ogóle wszystkich odpadów jest teraz więcej; odkąd pojawiło się 500 Plus, ilość śmieci wzrosła o 20 proc. i widać, że ludzie kupują więcej i wyrzucają więcej – cytuje prezydenta portal walbrzychdlawas.info.

Przede wszystkim jakość

Eksperci zauważają, że Polacy produkują coraz więcej odpadów, przybywa więc także surowców wtórnych (nawet jeśli procent odzyskiwanych rośnie znacznie wolniej niż należałoby oczekiwać), co ma wpływ na sytuację na rynku, ale przede wszystkim mówią o złej jakości surowców.

- Rzeczywiście jakość surowca pozostawia wiele do życzenia. RDF z tworzywa wytworzonego w MBT bywa tak marnej jakości, że trzeba dopłacić, aby ktoś go z rynku skupił. A przecież mówimy o paliwie alternatywnym, czyli odpadzie, który staje się produktem i konkuruje z paliwem ze źródeł konwencjonalnych –   mówi Julia Patorska z firmy Deloitte, przewodnicząca Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Sytuacja jest zła, a może być jeszcze gorsza, tym bardziej że już w tym roku gminy muszą recyklować 30 proc. z zebranych odpadów (w 2017 było to 20 proc.). Surowców więc jeszcze przybędzie.

Andrzej Karol Gawłowski z Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym mówi:

-  Powiedzmy sobie, że to, co się dzieje na tym rynku, nie jest takie proste, że zależy nie tylko od nas i naszych chęci, ale od wielu czynników. Dzisiaj podstawowym problemem jest to, że mamy chińską blokadę na przyjmowanie odpadów z tworzyw sztucznych, a Chiny przejmowały nawet 40 proc. europejskiego rynku. Jak te 40 proc. zostanie w Europie, to zakłady recyklingu się „zatkają”, nie będą w stanie tego w całości przetworzyć. Będą więc przyjmować jedynie towar dobry, czysty, posegregowany.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (27)

 • a wychodzi jak zawsze..., 2018-02-22 14:19:02

  Do Sartyr: szczególną troskę o jakość i czystość surowców można dostrzec w działaniach wielkich międzynarodowych koncernów... epoznan.pl/news-news-82774-Odpady_zmieszane_i_segregowane_laduja_w_jednej_smieciarce._GOAP_ Troska ta obejmuje także działania eko-edukacyjne... gloswielkopolski.pl/arty...kul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html  rozwiń
 • Satyr, 2018-02-13 20:39:34

  Pracuję w recyklingu,moja opinia jest taka; Firmy gminne nie są zainteresowane jakością odpadów posegrowanych na frakcje, zabłocone, zanieczyszczone smarami, lub zmieszane z innymi frakcjami !!!
 • Echo, 2018-02-11 21:17:15

  Co znaczą skróty RDF i MBT ?