PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy muszą zmierzyć się z problemem śmieci

 • PAP    16 czerwca 2011 - 20:36

Tylko rok został samorządom na uchwalenie nowych planów gospodarowania odpadami. Następnie powinny one ustalić wysokość tzw. podatku śmieciowego, jaki będzie pobierany od właścicieli nieruchomości, i przygotować przetargi związane z przetwarzaniem odpadów.
Od 1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Od chwili wejścia w życie ustawy, będzie tylko sześć miesięcy na uchwalenie zaktualizowanych planów gospodarki odpadami. "Kolejnych sześć miesięcy - to okres przeznaczony na przyjęcie stosownych uchwał, m.in. dotyczących poboru opłat oraz określenia wymagań przetargowych wobec dostawców usług odbioru i transportu odpadów" - mówił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte Jarosław Dąbrowski.

W opinii ekspertów Deloitte, największym wyzwaniem wśród wymogów UE, do których dostosować musi się Polska, będzie ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, przekazywanych na składowiska do 2013 roku - do nie więcej niż 50 proc. (do 2020 do nie więcej niż 35 proc.) masy odpadów wytworzonych w 1995 roku. Równie ważne będzie zwiększenie recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Ponadto trzeba będzie zmniejszyć liczbę składowisk odpadów komunalnych.

Czytaj też: Czy Polska poradzi sobie z rewolucją w zarządzaniu gospodarką odpadami

Czytaj też: Opłata za wywóz śmieci nie może być zerowa

Czytaj też: Kto zapłaci więcej podatku śmieciowego?

Planowane jest zbudowanie dziewięciu nowych spalarni, przy dofinansowaniu z funduszy unijnych oraz rozbudowa spalarni na warszawskim Targówku. Na zachodzie Europy tego typu inwestycje powstają często w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

"W Polsce najbardziej zaawansowanym miastem, jeśli chodzi o budowę spalarni w formule PPP, jest Poznań. Już ogłoszono tam przetarg, w którym bierze udział 11 podmiotów" - powiedział Jarosław Dąbrowski.

Polska to szósty największy wytwórca odpadów w UE, a główną metodą ich zagospodarowania jest obecnie składowanie. Według Delloite, ponad 78 proc. masy wytworzonych w 2009 roku odpadów komunalnych zostało zdeponowane na wysypiskach śmieci. Recyklingowi poddano 14 proc., kompostowaniu i innym procesom 7 proc., a termicznemu przekształcaniu, tj. spalaniu z odzyskiem energii, zaledwie 1 proc.

Eksperci przekonują, że nie należy bać się spalania odpadów, gdyż nowoczesne technologie są bezpieczne dla ludzi i środowiska. "Polskie miasta, wzorem Sztokholmu, inwestując w nowoczesne zakłady termicznego przekształcania odpadów, mogłyby wykorzystać odpady jako lokalne źródło energii. Przykładowo w Warszawie, przy średniej produkcji odpadów na poziomie 800 tys. ton rocznie, stanowiłoby to ok. 10 proc. potrzeb miasta na ciepło" - przekonywał ekspert ds. termicznego przekształcania odpadów w konsorcjum Fortum Peter Liebscher.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Tadeusz Garlicki odpady@w, 2011-06-18 23:38:31

  Szanowny panie, nie potrzeba w Polsce jeszcze jednego koncernu z Kanady. Mamy już Albe, Sita i inne. Firmy te chcą przejąć i uzależnić Polaków od swych warunków. Bardzo dobrze iż wejdzie nowa ustawa śmieciowa, lecz należy się martwić małą świadomością \"śmieciową/odpadową\" wójtów, ...burmistrzów, prezydentów miast a oni za to biorą pieniądze. Jest opatentowana technologia selekcji i wykorzystania wszystkich frakcji odpadowych z ich wykorzystaniem. Dodatkowo prezentowana przez pana technologia nie likwiduje/komasuje metali ciężkich nie mówiąc o nanaoodpadach/nanozwiazkach. Zapraszam na mą stroną. Życzę miłego dnia z poważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń
 • fgf, 2011-06-18 23:21:46

  fgf
 • biocrudepolska, 2011-06-17 08:55:31

  Bedzie szesc miesiecy i owszem.... to malo i duzo - napewno jak Polska podejmie rozsadne dzialania UE nie bedzie egzekwowac kar , a przeciez o to chodzi. Tyle, ze, zeby sie nie skonczylo na gaszeniu pzarow, jak to jestw polskiej praktyce, byle cos zrobic... a potem nie sie martwia nastepcy !!!! ... I TAK BEDZIE, bo nie ma Kompleksowej Koncepcji Ogolnokrajowej zagospodarowania Odapadow - WSZSTKICH, nie tylko komunalnych. 13 cie planowanych spalarni - bedzie CZTERY nie zalatwi nawet 20 % poslkich odpadow... A przeciez sa technologie, firmy ktore oferuja projekty BOOT 9 Budowa, organizacja, Operacja, Transfer) bez wkladu finansowego Samorzadow !!! ale tych glosow sie nie slyszy..... slyszy sie tych natretnych sprzedawcow co oferuja za grube pieniadze - patrz wieksze mozliwe prowizje - roznych przestarzalych systemow..... Ale jesli bedzie zaintersowany Instalacja é projektem typu BOOT w 100 % sfinansowanym to zapraszam do konatktu: Biocrude Technology - Polska tadejurkiewicz"hotmail.com 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń