Gminy nie będą musiały przyznać ulg na wywóz śmieci dużym rodzinom

Posłowie zrezygnowali z obligatoryjnego zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami dużych rodzin przez samorządy. Teraz gmina będzie mogła, a nie jak pierwotnie zakładano musiała, przyznać ulgi rodzinom wielodzietnym.
Gminy nie będą musiały przyznać ulg na wywóz śmieci dużym rodzinom
Gmina będzie mogła, a nie jak pierwotnie zakładano musiała, przyznać ulgi rodzinom wielodzietnym. Fot. jaworzno.pl

Po listopadowej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorządy nie mogły przyznawać rodzinom wielodzietnym ulg w opłatach za wywóz nieczystości.Sejm kończy prace nad nowelizacją przepisów umożliwiającą gminom wprowadzenie zniżek w opłatach za wywóz odpadów. 

Podkomisja stała ds. finansów samorządowych odeszła jednak od proponowanego zapisu o obligatoryjnych zwolnieniach z opłat za gospodarowanie odpadami. Zmiana wejdzie w życie od 2016 roku, dzięki niej gminy nie będą musiały, ale będą mogły, w drodze uchwały rady gminy, zwolnić z opłat za nieczystości nie tylko rodziny ubogie, ale i wielodzietne, o wyższych dochodach. Będą mogły zwalniać z opłat w części lub całości.

Wielodzietne rodziny żyją w ubóstwie

Zdaniem posłów zmiana przepisów jest konieczna, gdyż jak pokazują badania, jedna czwarta rodzin z czwórką dzieci jest zagrożona skrajnym ubóstwem, dlatego ulga w comiesięcznych opłatach na wywóz śmieci jest dla nich bardzo ważna.

Posłowie zakładają, że nowelizacja zostanie sfinalizowana jeszcze w tej kadencji Sejmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do edek: Nie mogły, a zrezygnowano z przymusowych ulg proponowanych w szykowanej poprawce do ustawy. my tez poprawiamy, by nie było niejasności.

red., 2015-08-06 12:24:17 odpowiedz

Ten, kto pisał newsa powinien się zastanowić - najpierw napisał, że po zmianie listopadowej gminy nie mogły dawać ulg, a w następnym zdaniu, że zrezygnowano z przymusowych ulg... no to gminy mogły czy nie mogły dawać te ulgi?

edek, 2015-08-06 10:25:10 odpowiedz

Gminy nic nie muszą - samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/154332/Segregacja-w-biurze--Czy-u-Panstwa-obowiazuje-selektywna-zbiorka-odpadow-

pic na wodę, 2015-08-06 08:13:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE