PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy podrzucają sobie bezpańskie psy

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    11 czerwca 2012 - 08:34
Gminy podrzucają sobie bezpańskie psy

Brakuje schronisk dla zwierząt. Samorządy nie chcą ich tworzyć, bojąc się kosztów przedsięwzięcia.
Obowiązująca od stycznia znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt zobowiązuje gminy do przyjęcia co roku programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na ich terenie pisze „Rzeczpospolita”.
.
Z przepisów wynika, że gminy powinny podpisać umowy z odpowiednimi podmiotami na realizację poszczególnych zadań. Muszą także określić kwotę na realizację programu.

Czytaj też: Programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi roją się od błędów

„Część gmin próbuje obejść ustawę i przeznacza drastycznie niskie środki, które nie mogą zapewnić realizacji zadań. Na 50 uchwał, które dostaliśmy do analizy, tylko do jednej nie mieliśmy zastrzeżeń” – mówi Piotr Jaworski z krajowego inspektoratu Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Bezdomnymi zwierzętami nie ma się kto opiekować, nie ma kto ich odławiać. Gminy zaczynają zaś podrzucać sobie bezpańskie zwierzęta.

„Mam wrażenie, że to robią sąsiednie gminy, które nie mają podpisanych umów ze schroniskiem” – mówi „Rzeczpospolitej” sekretarz z jednego miasteczka w Podkarpackiem, zastrzegając, że nikogo za rękę nie złapał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Gaweł, 2012-06-12 09:21:16

    @ Jotka 2012-06-11 18:03:58 Moja przedmówczyni najprawdopodobniej jest wielbicielką piesków. nie zna problemu od strony organizacyjnej, tylko pisze to co nośne jest w mediach .Pretensje zaczynają się nie tu gdzie powinny. Trzeba zacząć od prawa do możliwości eutanazji po min 6-miesiecznym przebyw...aniu w schronisku. To schroniska będą miały więcej miejsca i koszty będą na realnym poziomie. W obecnym stanie prawnym to co się dzieje w schroniskach urąga nie tylko nazwie tej instytucji ( zazwyczaj przepełnienie sięga trzy, cztero-krotność przepisowych stanowisk ) i tu powstaje problem .  rozwiń
  • JOTKA, 2012-06-11 18:03:58

    A gdyby tak piesek ugryzłby samorzadowca w d...e. Fajnie by było?