PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy przeciwko elektrowni atomowej

 • PAP    9 sierpnia 2013 - 16:55
Gminy przeciwko elektrowni atomowej

Samorządy przeciwne budowie elektrowni atomowej w Gąskach będą wspólnie prowadzić kampanię w tej sprawie. Przedstawiciele dziewięciu gmin podpisali w piątek list intencyjny, w którym argumentują, że reaktor to zagrożenie dla turystyki na środkowym wybrzeżu.
Gminy Biesiekierz, Ustronie Morskie, Karlino, Tychowo, Manowo, Kołobrzeg, Mielno, Rewal oraz miasto Kołobrzeg nawiązały współpracę - jak napisano w przesłanym dokumencie - „w celu wyrażenia sprzeciwu wobec proponowanej lokalizacji i budowy elektrowni atomowej w Gąskach k. Mielna. Plany budowy elektrowni atomowej w Gąskach budzą zdecydowany sprzeciw lokalnego społeczeństwa".

Sygnatariusze listu podkreślili w nim, że reaktor jądrowy stanowi zagrożenie dla rozwoju turystyki na środkowym wybrzeżu Bałtyku, a „elektrownia atomowa wpłynie negatywnie na funkcjonowanie uzdrowisk, kurortów na Pomorzu Środkowym i może doprowadzić do zapaści ekonomicznej w całej branży turystyczno-hotelarskiej, a tym samym do pogorszenia warunków życia mieszkańców".

Czytaj też: Atomowe przepychanki      

Zgodnie z zapisami dokumentu, gminy powołają zespół koordynacyjny, składający się z ich przedstawicieli. Będą prezentować wspólne stanowisko w sprawie budowy elektrowni. Działania przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gąskach samorządy będą finansować z własnych budżetów.

Jak podkreśliły, porozumienie jest otwarte, mogą do niego przyłączyć się inne gminy.

Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd Polskiej Grupy Energetycznej 25 listopada 2011 r.

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. głosujących; za było 5,3 proc. spośród nich.

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wydał w czerwcu br. decyzję, zezwalającą spółce PGE EJ1 na przeprowadzenie badań potrzebnych do sporządzenia raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej w Gąskach.

Wojewoda wysłał również list w sprawie decyzji do Olgi Roszak-Pezały, wójt gminy Mielno, na terenie której leżą Gąski. Napisał w nim m.in, że „decyzja o wskazaniu lokalizacji, jak i raport nie są dokumentami, które pozwoliłyby rozpocząć inwestycję (...), dopiero decyzja o pozwoleniu na budowę dałaby PGE EJ1 taką możliwość".

PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • wsiowy, 2014-10-09 18:07:21

  Do krzyciel: Pociągi odpadów radioaktywnych radzisz zakopać pod Sejmem? A może w lasku po sąsiedzku??
 • krzyciel, 2013-09-15 15:30:36

  'Zdrowo myślący' janosiku - podaj jakieś argumenty PRZECIWKO energetyce jądrowej. Bo obawiam się, że nie masz o niej pojęcia (jak większość przeciwników).
 • janosik, 2013-09-15 11:27:09

  Komentarze za atomem to komentarze sponsorowane!!!!!!!!!!!!!! Żaden zdrowo myślący człowiek ( zorientowany w sprawie) nie może być za energetyką jądrową Ludzie są przeciw a wojewoda wydał decyzję na badania geologiczne w Gąskach Koszty idą na badania które pójdą do kosza. Prokuratura powinna z...badać sprawę.  rozwiń