PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy pytają o śmieci, resort odpowiada

  • AW    9 lipca 2012 - 20:04
Gminy pytają o śmieci, resort odpowiada

Ministerstwo Środowiska opublikowało pierwszą część odpowiedzi ekspertów dotyczące dylematów samorządów ws. nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Samorządowcy kierowali do resortu pytania na temat opłat za śmieci, rozwiązań technicznych związanych ze zmianą prawa, czy przetargów.

Czytaj też: Gminy dostały ekspertów od śmieci

Włodarze jednej z  gmin, którzy podzielili się wątpliwościami, zastanawiają się nad ustaleniem stawki opłaty od gospodarstwa domowego, jednakże chcą gospodarstwa zróżnicować i podzielić na gospodarstwa b. małe, małe, średnie, duże i b. duże i dla każdego z nich ustalić wskaźnik wyliczenia opłaty.

- Czy taki wskaźnik będzie mógł się pojawić w uchwale rady mówiącej o metodzie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami czy w uchwale w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie - pytają.

- Zgodnie z art. 6j ust. 2 ustawy rada gminy może uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowania odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego (metoda ryczałtowa). Oznacza to, że przy wyborze tej metody określenia opłaty ustala się jedną stawkę, która obowiązuje w jednej wysokości na gospodarstwo domowe. Przy przyjęciu metody ryczałtowej gmina może ustalić wysokość opłaty w zależności od ilości osób lub ilości odpadów ale musi to być jedna stawka - odpowiadają eksperci.

Odpowiedzi udzielone przez ekspertów publikujemy poniżej w dziale Multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • RadekJelenia Góra, 2012-07-10 09:01:56

    Ryczałt od ilości mieszkańców jest najsprawiedliwszy. Przecież wiadomo ile kosztują śmieci i ile średnio polak produkuje odpadów to po co te kombinacje. Jak wszyscy będą płacić tyle samo ryczałt od osoby w gospodarstwie domowym to wtedy ceny powinny być niskie za usługę. Jak zaczną kombinować to b...ędzie jak z podatkami płacz i płać oraz szara strefa.  rozwiń