PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy skuszą się na czynszówki z dotacją

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    23 lipca 2011 - 07:11
Gminy skuszą się na czynszówki z dotacją

W ciągu ośmiu lat ma powstać 100 tys. mieszkań czynszowych dofinansowanych przez państwo. Zachętą dla gmin jest budżetowa dotacja, która może pokryć nawet połowę kosztów tego typu inwestycji.
Na półmetku jest ich ledwie 7,4 tys., ale jest szansa, że ten rządowy program nabierze rozmachu - informuje "Gazeta Wyborcza".

Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń odpowiedzialny w rządzie za ten program mówi, że preferowane są inwestycje polegające na adaptowaniu mieszkań w już istniejących budynkach.

Czytaj też: Gminy niezainteresowane mieszkaniami

Przyznaje, że wcześniej przesiew był zbyt duży. Dlatego w tym roku rząd zwiększył pulę pieniędzy do 80 mln zł.

W pierwszym półroczu Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem, rozdysponował połowę tej kwoty. Wsparcie uzyskało 55 inwestycji (żadna gmina nie została odprawiona z kwitkiem).

Czytaj też: Koniec dziedziczenia mieszkań czynszowych

Dzięki temu powstanie 446 mieszkań socjalnych, siedem mieszkań chronionych (np. dla osób niepełnosprawnych), 27 miejsc w noclegowniach, 69 miejsc w domach dla bezdomnych oraz 387 mieszkań czynszowych, w tym sześć dla powodzian.

Czytaj też: Gminy muszą dostać pieniądze na mieszkania komunalne

Gminy dotknięte klęską żywiołową mają pierwszeństwo w ubieganiu się o dotację.

Ministerstwo zapowiada, że w projekcie przyszłorocznego budżetu na tego typu inwestycje zarezerwowane jest 120 mln zł. W następnych latach pieniędzy na ten cel będzie najprawdopodobniej coraz więcej.

Również dlatego, że rząd zamierza wycofać się ze wsparcia budownictwa własnościowego. W 2013 r. zlikwidowane mają być dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu „Rodzina na swoim.

Rząd deklaruje, że zaoszczędzone pieniądze mają być przeznaczone na czynszówki - pisze "Gazeta Wyborcza".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.