PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy, w których może stanąć elektrownia jądrowa dostaną 2 mln zł

  • WNP.PL/AT    19 kwietnia 2016 - 12:34
Gminy, w których może stanąć elektrownia jądrowa dostaną 2 mln zł

W tegorocznym naborze zgłoszono już ponad 70 wniosków o dofinansowanie (fot.fotolia)

• PGE EJ 1 przeznaczy 2 mln zł na dofinansowanie projektów w ramach tegorocznej edycji Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych.
• W ubiegłym roku budżet Programu wyniósł 1,2 miliona złotych.
Zainaugurowany w 2015 roku Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych jest inicjatywą mającą na celu umacnianie partnerskich relacji Spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa poprzez wspieranie istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi inicjatyw. W ramach pierwszej edycji Programu, która spotkała się z pozytywną reakcją władz lokalnych, dofinansowanie uzyskały projekty o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych.

PGE EJ 1, spółka odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, wyjaśnia, że uzgodnione środki budżetowe zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów z zakresu działań edukacyjno-informacyjnych propagujących wiedzę na temat energetyki jądrowej, aktywności związane z lokalnym rynkiem pracy i szkolnictwem zawodowym, gminne projekty inwestycyjne oraz inne inicjatywy istotne dla społeczności lokalnej.

Czytaj też: Elektrownia jądrowa: Choczewo nie będzie mieć atomówki. PGE EJ zrezygnowała z lokalizacji

W tegorocznym naborze zgłoszono już ponad 70 wniosków o dofinansowanie. O przyznaniu środków finansowych zadecyduje Rada Konsultacyjna Programu, w skład której wchodzą przedstawiciele Spółki, władz i mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, starostw powiatowych w Pucku i Wejherowie oraz samorządu województwa pomorskiego. Rada Konsultacyjna zaopiniuje wszystkie złożone wnioski i zarekomenduje projekty, które spełniają kryteria przyznania dofinansowania. Ostateczną decyzję o dofinansowaniu projektów podejmie spółka po zapoznaniu się z opinią Rady Konsultacyjnej oraz kierując się Regulaminem Programu.

Czytaj też: Elektrownie jądrowe przyszłością polskiej energii

- Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie Programem, czego potwierdzeniem jest liczba zgłoszonych wniosków oraz szeroki i zróżnicowany zakres podmiotów, ubiegających się o dofinansowanie. Co istotne, złożone wnioski są opiniowane nie tylko przez przedstawicieli Spółki, ale również m.in. przez przedstawicieli mieszkańców i władz gmin lokalizacyjnych, co pozwala wybrać te projekty, które w największym stopniu odpowiadają na lokalne potrzeby – powiedziała Katarzyna Włodek-Makos, dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.

Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Programu, podczas którego wybrane zostaną projekty do zarekomendowania Zarządowi Spółki, planowane jest na koniec kwietnia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • S.KLUKOWSKI, 2016-04-20 17:30:46

    Gminy dostaną 2 mln zł na pranie mózgów obywateli i być może część pieniędzy pójdzie na przekonanie decydentów znajdujących się w tym regionie. Ciekawe jaki jest koszt budowy tej elektrowni? Bo tak np. koszt elektrowni jądrowej EPR Flamanville budowanej obecnie we Francji miał wynosić 3,3 miliard...y Euro, a wyniesie ponad 9 miliardów Euro. Ponadto nikt nie podaje, ile wyniosą koszty demontażu elektrowni po 40 latach pracy. Definitywne składowanie odpadków radioaktywnych nigdzie na świecienie nie zostało rozwiązane. Zostawia się je z reguły na terenie elektrowni. Niektórzy np. EDF wysyła część odpadów na Syberię, aby tam skażały teren. W przypadku awarii chłodzenia reaktora mamy następną Fukushimę i skażony obszar w promieniu 20-30 km. Czy nasza pozycja geopolityczna jest tak wspaniała, że nikt nam na przestrzeni następnych 40 lat nie strzeli rakiety i nie zniszczy systemu chłodzenia reaktora. Mieszkańcy rejonów w których projektowana jest budowa elektrowni jądrowej, jeżeli macie możliwość zabrania głosu w tej sprawie, zastanówcie się, czy warto podjąć to ryzyko. Za 9 miliardów euro można postawić na morzu około 500 wiatraków o mocy 5MW każdy. Daje to 2500 MW czyli moc ok. dwóch elektrowni jądrowych. Jeśli te wiatraki rozstawi się w kilku oddalonych miejscach, wiatr zawsze gdzieś wieje. S.K  rozwiń