PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy wspólnie zagospodarują odpadami

  • PAP    20 grudnia 2012 - 12:24
Gminy wspólnie zagospodarują odpadami

14 gmin północnej Wielkopolski utworzyło Związek Międzygminny "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi". Szefem związku został prezydent Piły Piotr Głowski - poinformowała w czwartek rzecznik prezydenta Dorota Strugała.
Do związku przystąpiły gminy: Białośliwie, Czarnków, Drawsko, Jastrowie, Kaczory, Krajenka, Krzyż Wielkopolski, Miasteczko Krajeńskie, Okonek, Piła, Szydłowo, Ujście, Wieleń, Wyrzysk i Wysoka.

W gminach wchodzących w skład związku mieszka około 179 tys. osób, które rocznie wytwarzają około 63,3 tys. ton odpadów.

Czytaj też: Gminy nie będą nękane w sprawie śmieci

Związek przejął całość zadań będących w gestii gmin wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, w tym organizację całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Działania związku mają zapewnić osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, zakładają prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi.

Czytaj też: Poparli poprawki do noweli ustawy o odpadach

"Jako związek będziemy mieli inną siłę przebicia przy zgłoszeniu przetargu na zagospodarowanie odpadów, niż np. mała gmina licząca 10 tys. mieszańców" - powiedziała Strugała.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach najpóźniej do 1 lipca 2013 r. w samorządach ma powstać nowy system gospodarowania odpadami. Właścicielem odpadów stanie się gmina, to ona ustali m.in. stawki za wywóz śmieci, które zapłaci każdy z mieszkańców. Gmina będzie też odpowiedzialna za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i za ich późniejsze zagospodarowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.