PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy wyprą śmieciarzy z rynku

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 sierpnia 2010 - 06:47
Gminy wyprą śmieciarzy z rynku

Samorządy same zadecydują o tym, kto będzie wywozić śmieci z ich terenu - tak wynika z założeń nowej ustawy. Część firm twierdzi, że zmiany mogą doprowadzić do monopolu spółek komunalnych.
Nowa ustawa o odpadach ma sprawić, że śmieci będą utylizowane, a nie wywożone do lasów. Jej projekt jest gotowy i zbiera dobre oceny, z jednym wyjątkiem. Jeśli ustawa wejdzie w życie, od stycznia 2011 r. o odbiorze śmieci od mieszkańców zdecydują gminy. Będą to robić w przetargach, chyba że mają zajmujące się tym spółki komunalne – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami uważają, że przez ten przepis prywatni przedsiębiorcy zostaną wypchnięci z rynku wartego ok. 5 mld zł. Zdaniem przedsiębiorców doprowadzi to do monopolu samorządu, a co za tym idzie – wzrostu cen.

Z tą opinią nie zgadza się Ministerstwo Środowiska, ale obawy przedsiębiorców poparł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgłosił zastrzeżenia dotyczące ryzyka monopolizacji rynku w trakcie konsultacji międzyresortowych. Ale Ministerstwo Środowiska twierdzi, że starego systemu nie da się utrzymać.

Przejęcie odbioru śmieci przez gminy będzie oznaczało, że każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić ustaloną z góry opłatę. To, zdaniem ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego, jest dodatkowy atut nowego rozwiązania, bo daje większą pewność, że śmieci zostaną przetworzone, a nie trafią do lasu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.