PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zainstalują kolektory słoneczne za unijną kasę

  • PAP    26 marca 2014 - 13:00
Gminy zainstalują kolektory słoneczne za unijną kasę

- Blisko 63 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie montażu kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej w 19 gminach województwa mazowieckiego. Całkowita wartość inwestycji przekracza 94,2 mln zł.
Gminy, w których montowane są kolektory słoneczne, wyłoniono w konkursie. Z 15 z nich Zarząd Województwa Mazowieckiego podpisał już umowy. Część gmin, jak np. Somianka, Brańszczyk i Zatory dopiero kilka dni temu przystąpiły do projektu i będą ogłaszać przetargi na dostawę solarów i ich instalacje. Inne, np. Białobrzegi, Korczew, Paprotnia, Przesmyki i Repki zakończyły już montaż zestawów solarnych.

Instalacja kolektorów słonecznych w miastach i gminach z terenu Mazowsza jest możliwa dzięki funduszom europejskim, przyznawanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM). Unijne wsparcie wynosi 70 proc.; resztę dopłacają gminy i mieszkańcy.

Jak poinformowała Edyta Al-Tawil z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, największą liczbę mieszkańców - 6,5 tys. osób - objął wspólny projekt gmin ze wschodniego Mazowsza. Uczestniczyły w nim gminy: Korczew, Paprotnia i Przesmyki z powiatu siedleckiego oraz Repki z powiatu sokołowskiego. Kolektory słoneczne zamontowano na ok. 1,4 tys. domów w stu miejscowościach.

Wartość projektu przekracza 12,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło prawie 8,7 mln zł. Mieszkańcy dopłacali do montażu zestawów solarnych 15 proc. kosztów, czyli ok. 1300-1400 zł. Ostatnie solary zamontowano w październiku, na razie trudno więc oszacować korzyści z ich instalacji.

Czytaj też:  Kolektory słoneczne gonią wiatraki

Jak powiedział wójt gminy Przesmyki Andrzej Skolimowski, mieszkańcy spodziewają się oszczędności w postaci spalanych paliw używanych do ogrzewania ciepłej wody: węgla, drewna i energii elektrycznej. "Solary, które zamontowane są w gminie na obiektach użyteczności publicznej, przynoszą rocznie ok. 30 proc. oszczędności na energii elektrycznej. Podobnych oszczędności mogą się spodziewać indywidualni mieszkańcy, którzy na dachach swoich domów mają zestawy solarne" - mówił.

Całkowita moc kolektorów słonecznych zamontowanych w ramach projektu wynosi 4,4 tys. kW. Roczne oszczędności planowane są na poziomie przeszło 11 tys. GJ energii cieplnej. Ograniczona ma być także emisja głównych zanieczyszczeń powietrza.

Dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach RPO WM zestawy solarne pojawiły się także na obiektach użyteczności publicznej. Skorzystały z tego m.in.: Ząbki, Siedlce, Przasnysz, Warszawa oraz gminy Chorzele, Glinojeck, Pokrzywnica, Myszyniec, Łochów i Białobrzegi.

W Białobrzegach kolektory słoneczne ogrzewają wodę w urzędzie miasta, starostwie powiatowym oraz kilku szkłach i przedszkolach. Odnawialne źródła energii zastosowano np. w strażnicy OSP w Stawiszynie i plebanii Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jasionnej. Solary wykorzystane zostaną również do podgrzewania wody w basenie na pływalni w Stanisławowie w gminie Nieporęt.

Całkowita wartość tych inwestycji w 19 gminach woj. mazowieckiego wynosi ponad 94,2 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych kształtuje się na poziomie prawie 63 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Mark, 2014-03-26 16:32:35

    A ja chciałbym zapytać te Gminy ile wydadzą na działania prozdrowotne -zapobiegające schorzeniom kręgosłupa dzieciaków bo jak mi wiadomo to w ich Gminach skala tego problemu jest poważa na tyle,że powinni sie zastanowić co zrobić ! jak zapobiec tej PATOLOGII !