PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy zapłacą kary za monopol w usługach komunalnych

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 września 2011 - 06:45
Gminy zapłacą kary za monopol w usługach komunalnych

W tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udowodnił 27 gminom nadużywanie monopolistycznej pozycji na lokalnych rynkach.
Ostatnie decyzje dotyczyły nieuczciwych praktyk związanych ze świadczeniem usług wodno-kanalizacyjnych. Samorządy starały się przerzucić na mieszkańców część kosztów budowy infrastruktury i wprowadzić wygórowane kary za uszkodzenie wodomierzy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też:  Monopolistyczne praktyki gmin pod lupą

Gminy wykorzystują swoją pozycję także przy realizacji inwestycji wodno-kanalizacyjnych, narzucając uciążliwe i przynoszące nieuzasadnione korzyści warunki przyłączenia nowych odbiorców usług do sieci.

Innymi, do tej pory najczęściej kwestionowanymi przez UOKiK, praktykami jest stosowanie zapisów pozwalających gminie na uchylenie się od odpowiedzialności za przerwy w świadczeniu usług lub ich obniżoną jakość, pobieranie opłat nieuwzględnionych w przyjętych taryfach czy stosowanie kar, np. w postaci natychmiastowego odcięcia wody za nieterminowe płacenie faktur.

Na gminę stosującą krzywdzące mieszkańców praktyki monopolistyczne może zostać nałożona kara finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym ten, w którym dopuszczono się nadużyć. Samorządy są karane najczęściej kwotami rzędu kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Obywatel, 2012-09-19 13:45:32

  do negusa: Jak uczy mnie doświadczenie monopol a zwłaszcza monopol urzedniczy zawsze powoduje wzrost ceny o nawet 300 %. I to w każdej dziedzinie, czy to prąd, smieci, czy inne usługi. A ponadto dawanie wladzy urzednikowi zawsze prowadzi do korupcji i nepotyzmu.
 • benek, 2012-09-19 13:25:13

  Nie po to robiliśmy rewolucję aby teraz zasiedziałe komuchy tworzyły gminne monopole .
 • negus, 2012-09-19 12:52:26

  do obywatela Najpierw poczytaj a później zawieraj zdanie w sprawie zakładów budżetowych i świadczenia usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych, chyba , że chcesz płacić od mieszkańca prywaciarzowi o 300 % więcej.