PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zapłacą więcej za grupowy zakup prądu

  • PAP    7 stycznia 2014 - 15:34
Gminy zapłacą więcej za grupowy zakup prądu

- 10,1 mln zł zapłaci w 2014 r. gmina Białystok za prąd zakupiony zbiorowo w przetargu dla blisko 160 jednostek. To o blisko 1,2 mln zł więcej niż w 2013 roku, ale prąd otrzyma więcej podmiotów - poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Mirończuk.
Energię - podobnie jak w 2013 roku - miejskim jednostkom dostarcza w 2014 r. spółka PGE Obrót.

Mirończuk przypomniała, że w 2013 roku za prąd dla 155 różnych jednostek, w tym m.in. szkół - miasto zapłaciło blisko 10,1 mln zł netto i było to o 4 mln zł mniej od sumy z 2012 roku. W 2013 r. roku Białystok po raz pierwszy kupował energię elektryczną zbiorowo. W 2014 roku miasto zapłaci za prąd do 157 jednostek 11,2 mln zł. Mirończuk powiedziała, że choć nominalnie w porównaniu do 2013 r. jest to więcej, to trzeba wziąć pod uwagę, że rachunek będzie dotyczył 300 liczników energii więcej niż w 2013 r. Obejmuje o tyle więcej miejsc poboru mocy - zaznaczyła. "Widzimy oszczędności. Są one znaczące i istotne" - dodaje Mirończuk.

Czytaj też:  Wspólny zakup energii pozwoli zaoszczędzić

Rzeczniczka dodała, że były też przypadki, że niektóre jednostki, np. szkoły przekształcały się w 2013 r. w jeden zespół szkół, czy np. na dwa podmioty podzielił się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, stąd trudno dokładnie porównać liczbę podmiotów objętych przetargiem. W 2014 roku zacznie też działalność Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który co prawda był ujęty w przetargu na 2013 rok, ale jednostka ta była w trakcie budowy. W mieście przybyło też ulicznych latarni.

Przetargiem na 2014 r. nie były objęte wszystkie jednostki podległe samorządowi Białegostoku, gdyż niektóre mają jeszcze obowiązujące wieloletnie umowy na dostawę energii i ich zerwanie nie byłoby korzystne finansowo.

PGE Obrót SA dostarcza także od 1 stycznia energię elektryczną Urzędowi Miejskiemu w Suwałkach, szkołom i spółkom miejskim, Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Suwałkach, a także Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wykorzystuje prąd do oświetlenia ulic, parkingów i klatek schodowych.

PGE Obrót SA wygrał przetarg na dostawę energii w listopadzie 2013 roku. Zaoferował blisko 8,8 mln zł na okres 2 lat. Jak poinformował rzecznik urzędu Jarosław Filipowicz, samorząd zaoszczędzi przez ten okres 2,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.