PARTNER PORTALU
  • BGK

Gondole w Szczecinie?

  • Przegląd prasy / Gazeta Wyborcza    17 lutego 2011 - 21:31
Gondole w Szczecinie?

Wynalazca z Opola chce zbudować w Szczecinie system naziemnej kolei gondolowej. Futurystyczne wagoniki miałyby zastąpić szybki tramwaj - donosi szczeciński dodatek Gazety Wyborczej.
Na ulicach stoją słupy - trochę wyższe od latarni. Między nimi rozpięta sieć szyn, na których zawieszone są małe gondole. Do jednej wchodzi góra pięć osób. Gondole mkną 50 km na godz., każda ma własny silnik. Przystanek, na którym mają się zatrzymać, wybierają sami pasażerowie na specjalnej dotykowej mapie. Przystanki to rodzaj bocznicy - przy ziemi (w specjalnych wiatach), ale także na dachach budynków, np. Galaxy. Bilet miałby kosztować między 2 a 4 zł - pisze Wyborcza.

- MISTER, czyli indywidualny system transportu miejskiego to rewolucja w dziedzinie komunikacji - przekonywał na wczorajszej telekonferencji z dziennikarzami, mieszkający na stałe w Opolu Olgierd Mikosza, inżynier, wynalazca gondolowej kolejki. - Nie ma w nim korków, każdy jedzie sam lub z rodziną, jak taksówką. To nie tylko transport, ale też atrakcja turystyczna.

Kolejka miałaby powstać W pierwszej kolejności między Basenem Górniczym i Zdrojami, czyli tam, gdzie miasto chce budować szybki tramwaj (dziennie na tej trasie podróżuje 50 tys. pasażerów).

Podobne konferencje Mikosza przeprowadzał także w innych miastach, np. w Bydgoszczy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JÓZEK, 2011-02-17 22:56:25

    Nie bójmy sie gondoli,nie denerwujmy sie!! Chcemy się przemieszczać to zaakceptujmy trochę adrenaliny!! Niektórzy mówią,że mogliby znależć sobie INNE środki lokomocji!!To ich sprawa,aczkolwiek niestosowna!!