PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorlice. W kolejnym mieście protest przeciwko spalarni

  • pt    16 maja 2017 - 08:43
Gorlice. W kolejnym mieście protest przeciwko spalarni
W Gorlicach protestują przeciwko budowie spalarni (fot.ptwp)

Mieszkańcy Gorlic obawiają się budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii. Jego powstania chce firma zajmująca się wywozem śmieci na terenie miasta.
Zakład chce budować firma Empol. Gorliczanie na zaproszenie posłanki Barbary Bartuś, spotkali się z przedstawicielami przedsiębiorstwa, ale też z samorządowcami, wojewodą i pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Nie wszystkim podoba się pomysł budowy spalarni odpadów, choćby ze względu na jej lokalizację – bliskość bloków i domów – poinformowało radio RDN Małopolska.

Sceptycznie nastawiony do inwestycji jest też wojewoda małopolski Józef Pilch. – To jest inwestycja, która nie do końca wpisuje się w krajobraz tego regionu. Budowanie spalarni nie jest dobrym pomysłem. My chcemy walczyć ze smogiem i chronić również te tereny. Chcemy tu patrzeć na źródła odnawialne – zaznaczył w RDN.

Władze Gorlice wydały decyzję środowiskową po konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, ale to nie oznacza rozpoczęcia budowy.

- Chcąc zabezpieczyć mieszańców, wpisaliśmy w tej decyzji potrzebę ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, kiedy będzie już znana technologia i szczegóły techniczne. Zajmuje się już tym Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Gorlicach – wyjaśnił burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

Leszek Rataj, dyrektor do spraw rozwoju gospodarki odpadami w firmie Empol podkreśla, że nazywanie tej inwestycji spalarnią odpadów jest błędne. – Jest to jeden z pierwszych zakładów, który będzie spalał paliwo alternatywne. Nie chodzi tu o zmieszane odpady komunalne, to jest zupełnie inne spalanie. Jesteśmy w stu procentach przekonani, że nie będzie to szkodziło mieszkańcom – zapewnił.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.