PARTNER PORTALU
 • BGK

Górnicy zaniepokojeni zakazem palenia węglem

 • PAP    8 października 2013 - 16:11
Górnicy zaniepokojeni zakazem palenia węglem

- Środowiska górnicze są zaniepokojone założeniami tzw. programu antysmogowego, którego efektem miałby być zakaz stosowania węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe od 2020 r. We wtorek dwie górnicze instytucje wysłały w tej sprawie list do premiera.
Wcześniej swój sprzeciw wobec planów wyeliminowania węgla jako surowca do ogrzewania domów i mieszkań wyraziła górnicza Solidarność. Teraz list w tej sprawie wystosowały wspólnie Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach.

O pracach nad przygotowaniem tzw. programu antysmogowego, zakładającego m.in. wyeliminowanie stosowania węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe od 2020 r., poinformowano podczas wrześniowych obrad sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Celem opracowywanego programu jest obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.

Czytaj też: Samorządy mogą zabronić używania węgla

"Zrealizowanie tych zapowiedzi spowoduje dalsze drastyczne obniżanie wydobycia węgla; w konsekwencji proporcjonalny spadek zatrudnienia. Dla woj. śląskiego, gdzie koncentruje się wydobycie tego surowca, oznaczałoby to wzrost bezrobocia" - napisali szefowie dwóch górniczych instytucji.

Ich zdaniem zakaz ogrzewania domów węglem dotknąłby także wiele rodzin, które ze względów ekonomicznych nie mają alternatywy dla węgla, ponieważ jest on znacznie tańszy od innych nośników energii.

Oprócz aspektów społecznych, autorzy listu zwracają również uwagę na ekonomiczne skutki takiej decyzji. "Pozbawienie przedsiębiorców możliwości sprzedaży węgla opałowego spowoduje spadek przychodów i zysków, a w konsekwencji mniejsze podatki do budżetu państwa" - czytamy w liście.

Przedstawiciele Izby i Związku Pracodawców wskazują, że zamiast administracyjnego zakazu ogrzewania węglem należałoby zintensyfikować działania na rzecz czystych technologii spalania tego surowca, w postaci dofinansowania zakupu pieców węglowych o dużej sprawności.

"Taka współpraca śląskich gmin z górnictwem przyniosła dotychczas wiele korzyści w postaci czystszego powietrza nad Śląskiem" - konkludują autorzy listu, nawiązując do realizowanych przez niektóre samorządy programów, w ramach których wymieniano stare paleniska na niskoemisyjne, ale również węglowe.

Z danych wynika, że ponad 25 proc. przychodów krajowych producentów węgla kamiennego pochodzi ze sprzedaży węgla energetycznego dla potrzeb ogrzewnictwa indywidualnego. Ogrzewanie węglem jest blisko dwukrotnie tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym i blisko trzykrotnie tańsze niż olejem opałowym. Według Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, handlem tym surowcem - głównie na potrzeby gospodarstw domowych - zajmuje się w Polsce ok. 10 tys. podmiotów, a obroty na tym rynku szacowane są na ok. 9 mld zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-10-15 16:05:55

  Tak naprawdę problemem nie jest spalanie węgla, ale spalanie w ogóle w gospodarstwach domowych. Mam to 'szczęście', że znam z własnego doświadczenia skutki palenia w domach jednorodzinnych. Węgiel jest rzadkością - przeważnie są to rozmaite śmieci (z tymi pochodzącymi z gospodarstwa domowego włączni...e, a także np. odpady z produkcji wyrobów 'drewnopodobnych' itp.). Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, dlaczego od września do kwietnia jest poważny problem z otwieraniem okien czy wychodzeniem poza dom.  rozwiń
 • podpisałem, 2013-10-09 21:34:20

  @emeryt - na sztorc! To żart jakiś z tym węglem jest? Może globalne ocieplenie głowę komuś przepaliło?
 • emeryt1248, 2013-10-09 10:06:55

  Komuś zależy na wykończeniu górnictwa i rolnictwa indywidualnego.Reszta gospodarki już jest zlikwidowana. Wszak możemy budować lepsze kotły czy kominy - to powinno być priorytetem. Jednak interes lobby rządzącego jest inny. Czy...czy?-Pozostają nam kosy?