PARTNER PORTALU
 • BGK

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów odpowiada Ministerstwu Środowiska

 • MIW    21 lipca 2017 - 14:25
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów odpowiada Ministerstwu Środowiska
Spór o cenę wody w woj. śląskim staje się coraz bardziej gorący. (Na zdjęciu Łukasz Czopik/fot. PTWP)

Nie chcemy wykorzystywać prawa wodnego jako pretekstu do podniesienia cen wody – zapewnia Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. W ten sposób odpowiada na komunikat Ministerstwa Środowiska, w którym resort zasugerował, że należąca do samorządu województwa śląskiego ma spore rezerwy finansowe i jeśli podniesie ceny za wodę, to tylko w tym celu, aby utrzymać własne zyski.
• Odpowiadając na zawarte w oświadczeniu (20 lipca) wiceministra Mariusza Gajdy przedstawiciele GPW stwierdzają, że mija się on z prawdą „posługując się zafałszowanymi danymi i błędnie je interpretując”.

• Spółka zdecydowanie protestuje przeciwko sugestiom o tym, że nie uiszcza ona pełnej kwoty opłat środowiskowych. Zapowiada, że gotowa jest w każdej chwili przedstawić sprawozdania z ponoszonych opłat na rzecz województwa śląskiego wynikających z korzystania ze środowiska.

• To jako dowód, że insynuacje te są nieprawdziwe – pisze w oświadczeniu Łukasz Czopik, prezes regionalnych wodociągów.

Jak wylicza GPW w 2015 roku łączna wartość ponoszonych przez spółkę opłat środowiskowych za pobór wody wyniosła 7,2 mln, w 2016 roku było to 6 mln zł, a po 6 miesiącach tego roku 2,8 mln zł. GPW wskazuje, że opłata za pobór wody stanowi koszt podmiotu płacącego te daniny na rzecz państwa i dotyczy to nie tylko tej akurat spółki, ale wszystkich przedsiębiorstw z branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

- Jeśli zatem podmioty te nie podniosą ceny sprzedawanej wody, które będzie następstwem zwiększenia podatku za wodę, to wykażą one stratę, chyba że ktoś dopłaci różnicę między kosztami a ceną wody. Kto może dopłacić? Tylko samorząd, na terenie którego działa dane przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne – argumentuje Czopik w swoim oświadczeniu GPW.

Spółka odnosi się też do nadwyżki finansowej, którą w czwartkowym komunikacie MS wypomniał jej wiceminister Gajda. Jak przekonuje fundusze te stanowią część jej budżetu inwestycyjnego i namawianie do ich wykorzystania do pokrycia rosnących opłat środowiskowych stanowić będzie „cios w bezpieczeństwo systemu zaopatrzenia w wodę na Śląsku” i „potencjalne przestępstwo, gdyż będzie to działanie na niekorzyść spółki”.

GPW podnosi, że kapitały te służą inwestycjom w bezpieczeństwo i rozbudowę systemu wodociągowego, a wypracowywane są nie kosztem podwyżek cen, lecz dzięki ograniczaniu kosztów i poprawie efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa.

- Dzięki temu pozyskano pieniądze nie na zasilenie budżetu Spółki lecz na realizowanie wieloletniego, największego w historii regionu, programu inwestycyjnego polegającego na modernizacji i przebudowie 900 km systemu magistral wodociągowych, które nie były remontowane często od 30 lat. Nakładów liczonych w setkach milionów wymaga także wdrażany właśnie projekt poprawy bezpieczeństwa wodnego w województwie przez konsolidację i pomoc mniejszym przedsiębiorstwom wodociągowym działającym w województwie – podkreśla prezes GPW.

Czytaj : W Hiszpanii są 4 przedsiębiorstwa wodociągowe. Czy w Polsce może być podobnie?

Spółka zapewnia, że występuje nie w interesie swoim, czy innych przedsiębiorstw wodociągowych, lecz w interesie mieszkańców regionu.

- Wprowadzenie przez Ministerstwo Środowiska cennika opartego na zasadzie „dużo bierzesz-dużo płacisz” spowoduje że mieszkańcy województwa śląskiego zapłacą o wiele większe opłaty niż w innych częściach kraju – ostrzega ponownie Łukasz Czopik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Starsza, 2017-07-25 09:02:28

  A my zwykli obywatele ze wsi od 10 lipca nie możemy korzystać z wody wodociągowej z powodu bakterii Coli! Żyjemy jak moi rodzice w czasach powojennych na wsi...jak długo to potrwa?..
 • woda to dobro obywateli, 2017-07-24 07:39:35

  Do Ark Tahal: Tak - to prawda - trzeba zacząć konstytucyjną dyskusję nad bajońskimi zyskami tych co uwłaszczyli się na publicznych wodociągach - xebola.wordpress.com/2016/11/26/slowenia-uznala-dostep-do-wody-za-podstawowe-prawo-czlowieka-wprowadzajac-poprawke-do-konstytucji/
 • Ark Tahal, 2017-07-21 15:07:03

  Najwyższa POra aby rozPOcząć dyskusję nad cenami i jakością wody wodociągowej - trzeba koszrnej konsolidacji wodociągów - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html