PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oferuje metropolii niższe ceny za wodę

  • Michał Wroński    23 listopada 2017 - 11:28
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oferuje metropolii niższe ceny za wodę
Woda dla metropolii może potaniej nawet o przeszło 30 proc. (fot. pixabay.com)

O ponad 30 procent może obniżyć ceny za wodę Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Jest tylko jeden warunek – gminy zrzeszone w związku metropolitalnym województwa śląskiego muszą zaprzestać budowania na własną rękę systemu zaopatrzenia w wodę i zdać się na dostawy z GPW.
Jak wyliczał w środę (22.11) podczas obrad zgromadzenia metropolii Łukasz Czopik, prezes GPW, obecnie spośród 41 gmin zrzeszonych w związku metropolitalnym tylko 24 w całości lub w znacznej części korzysta z zasobów GPW, zaś 5 gmin traktuje to przedsiębiorstwo jako „źródło uzupełniające”.

Czytaj: W Hiszpanii są 4 przedsiębiorstwa wodociągowe. Czy w Polsce może być podobnie?

- Dla 9 zaś jesteśmy „darmowym” wentylem bezpieczeństwa na wypadek awarii lub jakichś wewnętrznych zdarzeń. Oczywiście koszty tego „darmowego” bezpieczeństwa ponoszą gminy z dwóch pierwszych grup – skomentował Czopik. Jak dodał, trzech członków metropolii funkcjonuje w ogóle poza systemem GPW, prowadząc na własną rękę gospodarkę wodną.

- To rozdrobnienie czyni nas słabymi – stwierdził Czopek. Jego zdaniem obecny stan rzeczy obniża bezpieczeństwo dostaw wody i powoduje, że województwo śląskie jest bardzo wrażliwe na wszelkie próby centralnej regulacji sektora wodnego (w tym kontekście nawiązał do nowego prawa wodnego i nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę). Przede wszystkim jednak sprawia, że woda jest droższa niż mogłaby być. Dlatego też namawiał samorządowców, by chętniej korzystali z usług GPW, rezygnując z budowy własnych systemów zaopatrzenia w wodę. Jak przekonywał, większa sprzedaż wody przez GPW opłaci się również klientom przedsiębiorstwa.

Czytaj :  Metropolia na Śląsku i Zagłębiu. Nowa taryfa w komunikacji miejskiej

- Gdyby sprzedaż wzrosła o 25 procent, co w warunkach metropolii nie jest wcale nierealne, nie tylko zejdziemy poniżej granicy 2 złotych za metr sześcienny, ale osiągniemy pułap 1,5 złotego za metr sześcienny – zapowiadał Łukasz Czopik (obecnie stawki wynoszą 2,25 zł za metr sześcienny lub 2,19 zł za metr sześcienny w przypadku systemu rabatowego). Podkreślił też, że wspólna gospodarka wodna idealnie wpisuje się w założenia metropolii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • A jakie zyski b. za 2016?, 2017-11-23 12:40:01

    I naprawdę prywatni udziałowcyGPW chcą być tak wspaniałomyślni? Widocznie liczą już przyszłe zyski... Lepiej dla konsumentów byłoby zrobić to jak uczyniła to Słowenia... xebola.wordpress.com/2016/11/26/slowenia-uznala-dostep-do-wody-za-podstawowe-prawo-czlowieka-wprowadzajac-poprawke-do-konstytucji/...  rozwiń