PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Nie wszyscy pasażerowie z tańszym biletem na komunikację miejską

  • KDS    25 października 2017 - 11:00
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Nie wszyscy pasażerowie z tańszym biletem na komunikację miejską
Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (fot. Grupa PTWP)

- Szukamy dobrych rozwiązań dla wszystkich pasażerów - tak na pytanie o obniżenie cen biletów po zapowiedzianej likwidacji KZK GOP odpowiedział Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Kazimierz Karolczak był w środę (25.10) gościem "Rozmowy Dnia" w Radiu Piekary. Jak tłumaczył na antenie, MZK Tychy, czyli jeden z przewoźników działających na terenie nowo powstałej Metropolii, ma tańsze bilety, niż KZK GOP - drugi z przewoźników. Dopytywany o szczegóły zmian w cenach biletów mówi tak: - Trwają wyliczenia i padają różne propozycje. Jest za wcześnie, by podawać szczegóły. Potrzebujemy jeszcze miesiąc, by mówić o konkretach. 

Szef GZM przyznał jednak, że duża część biletów dla mieszkańców Metropolii będzie tańsza, jednak pojawią się i droższe rozwiązania. Dotyczyć mają osób korzystających z usług MZK Tychy.  

Zdaniem Karolczaka, zapowiedziana likwidacja KZK GOP jest naturalną konsekwencją powołania Metropolii. - Trochę inaczej będę chciał poukładać komunikację miejską. Ta struktura musi być dużo bardziej elastyczna i dużo bardziej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców poruszających się po terenie Metropolii. Musimy zacząć stawiać na komunikację - podkreślał. 

Na listopadowej sesji zgromadzenia GZM, Karolczak będzie prosił o podjecie uchwały w sprawie powołania jednostki budżetowej. Po czym przez rok czasu nowa instytucja planuje przygotowywać się do przejęcia zadań dotyczących komunikacji. 

Karolczak zakłada, że już w drugiej części 2018 roku uda się w płynny sposób przejąć zadania KZK GOP. Wszystko wskazuje na to, że miałby przestać istnieć wraz z końcem 2018. - Chcemy, by pasażerowie nie odczuli, że zmienił im się operator - zaznacza.

Górnośląsko-Załębiowska Metropolia została utworzona 1 lipca 2017. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. W jej skład wchodzi 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. W sumie to 2553 km kw powierzchni do zarządzania. Mieszka w niej łącznie blisko 2,3 mln osób. 

Zgodnie z założeniami ustawy metropolia ma skupić się na wykonywaniu zadań publicznych dotyczących m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.