PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów tłumaczy się z poślizgu na śmieciowy przetarg

  • PAP    7 czerwca 2013 - 07:00
Gorzów tłumaczy się z poślizgu na śmieciowy przetarg

Gorzowie nie uda się do 1 lipca rozstrzygnąć przetargu na wywóz śmieci, z uwagi na opóźnienia w podjęciu uchwał dotyczących wysokości opłat za odbiór odpadów na terenie miasta. Miało to wpływ na termin wysłania deklaracji do mieszkańców
Poinformował o tym dyr. biura Związku Celowego Gmin MG-6 Maciej Pierzecki. Dodał, że na razie nie wiadomo, jak zostanie zorganizowany system odbioru odpadów.

W północnej części regionu gospodarką odpadami na nowych zasadach zajmuje się m.in. Związek tworzony przez Gorzów Wielkopolski i pięć ościennych gmin wiejskich: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawę, Lubiszyn i Santok. Łącznie obejmuje on obszar, który zamieszkuje ok. 156,5 tys. osób.

"W samym mieście, które jest podzielone na dwa sektory, nie uda się rozstrzygnąć przetargu do końca czerwca. Obecnie analizujemy, w jaki sposób zorganizować odbiór śmieci od mieszkańców w okresie potrzebnym do zakończenia procedury przetargowej. Informacje na ten temat przekażemy w ciągu kilku dni" - powiedział Pierzecki.

Mieszkańcy zostali wcześniej wezwani do rozwiązania umów z firmami, które obecnie wywożą ich śmieci, termin składania deklaracji dotyczących zbiórki odpadów minął w Gorzowie 24 maja. Dotychczas mieszkańcy wypełnili i złożyli ok. 47 tys. z 55 tys. wysłanych do nich deklaracji; do osób, które tego nie zrobiły będą wysyłane wezwania.

Czytaj też: Składanie deklaracji idzie jak po grudzie

"Brak pełnych danych nie pozwala na ustalenie specyfikacji zamówienia w ofercie przetargowej. Obecnie jest już zbyt późno, aby udało się przed pierwszym lipca zakończyć całą procedurę przetargową" - wyjaśnił dyrektor.

W pozostałych gminach Związku proces przyjmowania deklaracji został zakończony i ogłoszono przetarg na odbiór odpadów. Większość osób zadeklarowała segregację śmieci. Otwarcie ofert nastąpi 20 czerwca.

Według Pierzeckiego, jeżeli nie będzie protestów, być może uda się wyłonić firmę lub firmy, które zajmą się wywozem śmieci w tych gminach.

Po wprowadzeniu nowego systemu, w Gorzowie mieszkańcy budynków wielorodzinnych zapłacą miesięcznie 9 zł za odbiór odpadów posegregowanych i 14 zł za odpady nieposegregowane; w przypadku domów jednorodzinnych pierwsza z opłat wyniesie 10 zł. W gminach okalających Gorzów opłaty wyniosą 9 zł i 14 zł, zarówno dla mieszkańców budynków jedno, jak i wielorodzinnych.

Czytaj też: Takie kary czekają gminy za nierozstrzygnięte na czas przetargi śmieciowe

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.