PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski. Pierwsze mieszkanie chronione dla bezdomnych

  • pt/pap    17 sierpnia 2017 - 13:21
Gorzów Wielkopolski. Pierwsze mieszkanie chronione dla bezdomnych
Warunkiem przydzielenia mężczyznom wspólnego mieszkania było wykonanie przez nich generalnego remontu pomieszczeń lokalu (fot.fixabay)

W tym tygodniu w Gorzowie Wielkopolskim otwarto pierwszy w tym mieście lokal chroniony dla bezdomnych. Zamieszkało w nim pięciu mężczyzn, którzy od lat borykają się problemem bezdomności.
Warunkiem przydzielenia mężczyznom wspólnego mieszkania było wykonanie przez nich generalnego remontu pomieszczeń lokalu - poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska.

"Nowi mieszkańcy tego lokalu to osoby bezdomne, które rokują i mają możliwość wyjścia z bezdomności" - powiedziała.

Mieszkanie w kamienicy w centrum miasta ma prawie 100 metrów kwadratowych; składa się z pięciu pokoi oraz wspólnej łazienki i kuchni.

"Dostałem nadzieję, że mogę żyć normalnie" - powiedział Stanisław Mamala, który zajął jeden z pokoi. Mężczyzna od 22 lat był bez dachu nad głową.

Pieniądze na remont - łącznie ok. 14 tys. zł - zostały uzyskane dzięki staraniom Fundacji "Ad Rem". Finansowe wsparcie dotarło z ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie - samorządowa instytucja pomocy społecznej - zadbała o środki na utrzymanie osób wychodzących z bezdomności, które wyniosły w sumie około 5 tys. zł. Nieocenione okazało się też wsparcie darczyńców - dodała Sadowska.

"To lokal z mieszkaniami rotacyjnymi. Dziś bezdomni zyskali dach nad głową, ale to tylko etap w uzyskaniu przez nich stałego lokum, by ze zwolnionych przez nich miejsc mogli skorzystać kolejni ludzie bez dachu nad głową" - powiedział wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Radosław Sujak.

Sujak zapowiedział, że miasto planuje otwarcie dziesięciu lokali chronionych. Mają one służyć nie tylko bezdomnym, ale także niepełnosprawnym i osobom przebywającym w Pogotowiu Opiekuńczym.

Mieszkania i lokale chronione są formą pomocy społecznej, przygotowującą - pod opieką specjalistów - osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.