Gorzów Wielkopolski. Pierwsze mieszkanie chronione dla bezdomnych

W tym tygodniu w Gorzowie Wielkopolskim otwarto pierwszy w tym mieście lokal chroniony dla bezdomnych. Zamieszkało w nim pięciu mężczyzn, którzy od lat borykają się problemem bezdomności.
Gorzów Wielkopolski. Pierwsze mieszkanie chronione dla bezdomnych
Warunkiem przydzielenia mężczyznom wspólnego mieszkania było wykonanie przez nich generalnego remontu pomieszczeń lokalu (fot.fixabay)

Warunkiem przydzielenia mężczyznom wspólnego mieszkania było wykonanie przez nich generalnego remontu pomieszczeń lokalu - poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska.

"Nowi mieszkańcy tego lokalu to osoby bezdomne, które rokują i mają możliwość wyjścia z bezdomności" - powiedziała.

Mieszkanie w kamienicy w centrum miasta ma prawie 100 metrów kwadratowych; składa się z pięciu pokoi oraz wspólnej łazienki i kuchni.

"Dostałem nadzieję, że mogę żyć normalnie" - powiedział Stanisław Mamala, który zajął jeden z pokoi. Mężczyzna od 22 lat był bez dachu nad głową.

Pieniądze na remont - łącznie ok. 14 tys. zł - zostały uzyskane dzięki staraniom Fundacji "Ad Rem". Finansowe wsparcie dotarło z ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie - samorządowa instytucja pomocy społecznej - zadbała o środki na utrzymanie osób wychodzących z bezdomności, które wyniosły w sumie około 5 tys. zł. Nieocenione okazało się też wsparcie darczyńców - dodała Sadowska.

"To lokal z mieszkaniami rotacyjnymi. Dziś bezdomni zyskali dach nad głową, ale to tylko etap w uzyskaniu przez nich stałego lokum, by ze zwolnionych przez nich miejsc mogli skorzystać kolejni ludzie bez dachu nad głową" - powiedział wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Radosław Sujak.

Sujak zapowiedział, że miasto planuje otwarcie dziesięciu lokali chronionych. Mają one służyć nie tylko bezdomnym, ale także niepełnosprawnym i osobom przebywającym w Pogotowiu Opiekuńczym.

Mieszkania i lokale chronione są formą pomocy społecznej, przygotowującą - pod opieką specjalistów - osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE