PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp. od niedzieli bez tramwajów

  • PAP/rs    27 września 2017 - 12:26
Gorzów Wlkp. od niedzieli bez tramwajów
W Gorzowie Wlkp. pojazdy szynowe mają wrócić na ulice miasta dopiero w 2019 r. Fot. Shutterstock.com

Od niedzieli w Gorzowie Wlkp. zostanie wstrzymana komunikacja tramwajowa. Pojazdy szynowe mają wrócić na ulice miasta dopiero w 2019 r. Będą to nowe tramwaje, kursujące po zmodernizowanych torach.
• W sobotę gorzowskie tramwaje będą jeździły po raz ostatni przed planowaną w związku z inwestycjami w mieście przerwą. Tramwaje wrócą dopiero w 2019 roku.

• W miejsce tramwajów Miejski Zakład Komunikacji wprowadzi autobusową komunikację zastępczą. Do jej obsługi, od 1 października br. zostanie wykorzystanych dziewięć autobusów - sześć na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz trzy na linii nr 2.

• Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. podpisał umowę z bydgoską Pesą na zakup 14 nowych tramwajów. Jej wartość to ponad 115 mln zł.

- W sobotę gorzowskie tramwaje będą jeździły po raz ostatni przed planowaną w związku z inwestycjami w mieście przerwą. Od niedzieli bowiem, przez kilka miesięcy będziemy bez tramwajów, ale później pojedziemy zupełnie nowymi, po wyremontowanym torowisku, także w miejsca, gdzie dotychczas tramwaje nie docierały - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W miejsce tramwajów Miejski Zakład Komunikacji wprowadzi autobusową komunikację zastępczą. Do jej obsługi, od 1 października br. zostanie wykorzystanych dziewięć autobusów - sześć na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz trzy na linii nr 2.

Dyr. Wydz. Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska zapowiedziała, że trasy przejazdów w miarę możliwości będą zbliżone do tych obsługiwanych przez tramwaje, ale w kilku przypadkach trzeba będzie je diametralnie zmienić, gdyż remonty obejmą nie tylko torowiska i trakcje, ale i ulice, na których, bądź przy których się znajdują.

Wszystkie niezbędne informacje nt. zmian w systemie komunikacji miejskiej zostaną zamieszczone na stronie internetowej gorzowskiego MZK.

W zeszłym tygodniu Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. podpisał umowę z bydgoską Pesą na zakup 14 nowych tramwajów. Jej wartość to ponad 115 mln zł. Pojazdy mają zostać dostarczone partiami w ciągu 18 miesięcy. Pierwszy nowy tramwaj typu Twist dotrze do miasta w październiku 2018 r.

Zakup nowych tramwajów to cześć dużego projektu realizowanego przez samorząd miasta pn. - "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp." - przedsięwzięcia, w ramach którego do 2021 roku miasto przeznaczy prawie 200 mln zł na modernizację swojego systemu komunikacji miejskiej, m.in. modernizację istniejących linii tramwajowych, budowę nowej i wymianę taboru szynowego. MZK używa obecnie 18 tramwajów, których średni wiek przekracza 44 lata.

Władze Gorzowa Wlkp. zachęcają mieszkańców do wspólnego pożegnania starych tramwajów. Z tej okazji w sobotę od godziny 11 do 14 na peronie tramwajowym przy katedrze, zostanie ustawiony tramwaj 6EGTW (nr boczny 223), tzw. "helmut", na którym mieszkańcy będą mogli namalować lub napisać swoje pożegnalne życzenia dla tramwajów. Tak pomalowany przez mieszkańców tramwaj wyjedzie w swój ostatni kurs na linii nr 2, o godz. 22.39 z Wieprzyc i o 23.09 z pętli na Piaskach.

Natomiast w piątek w godzinach przedpołudniowych na pokładzie specjalnego tramwaju "imprezowego", który będzie kursował na trasie Wieprzyce - Piaski - Wieprzyce, zorganizowane zostanie poranne studio jednej z gorzowskich rozgłośni radiowych, a przejazd będzie bezpłatny. Dodatkowo na pokładzie tego tramwaju pasażerowie otrzymają pamiątkową pieczęć na znak jednej z ostatnich przejażdżek zabytkową "N-ką".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • byłysPZP, 2017-09-28 09:33:34

    Odetchnąłem, bo tytuł był ponury -na trwałe zniknęły tramwaje z Jeleniej Góry. A w Gorzowie - pozdrawiam - tylko okresowo. O cenach tramwajów -??? odp na m.infotram ile kosztuje nowy tramwaj. Dobrze, że nie mówił Idiotenstaat
  • Prof. Glass, 2017-09-27 18:24:13

    Nareszcie!Ale to i tak taki polski Idiotenburg jak mawiał malarz Jan Korcz z Gorzowa!