PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą dla paliwa z odpadów?

 • Agnieszka Widera    31 maja 2016 - 11:09
Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą dla paliwa z odpadów?
Zapasy RDF w Polsce rosną, a na razie jedyny pomysł na zagospodarowanie tego paliwa alternatywnego to wysyłanie go do cementowni (fot.youtube)

• W opinii Ministerstwa Środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym niesie ze sobą konieczność weryfikacji ilości i rodzajów instalacji powstających w Polsce.
• Zdaniem przedstawicieli branży gospodarki odpadami w naszym kraju jest jeszcze miejsce na nowe spalarnie różnego typu, zdaniem ministerstwa niekoniecznie.
• Potrzebne są też rozwiązania pozwalające na lepsze wykorzystanie paliwa alternatywnego uzyskanego w procesie odzysku odpadów, tzw. Refuse Derived Fuel, czyli RDF.
Czy gospodarka o obiegu zamkniętym może się przyjąć w Polsce? Na co, w związku z nową filozofią, powinniśmy postawić w gospodarce odpadami i jak może się ona przydać samorządom?

Pakiet dotyczący budowania gospodarki o obiegu zamkniętym Komisja Europejska przedstawiła na początku grudnia ubiegłego roku. Chodzi o zamknięciu cyklu życia produktu, który można podzielić na trzy etapy produkcja - użytkowanie - wykorzystanie odpadu w kolejnym cyklu produkcyjnym. Istotą tego podejścia jest wykorzystanie odpadów powstałych w cyklu życia produktu i tym samym ograniczenie zużycia surowców, zmniejszenie ilości składowanych odpadów oraz zwiększenie strumienia odpadów wykorzystywanych w ramach odzysku i recyklingu.

Zdaniem resortu środowiska docelowo - w ramach nowego sposobu zagospodarowania odpadów - można założyć nawet pełen odzysk odpadów na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, to też szansa na rozwój terenów niezurbanizowanych i miejsca pracy na terenach wiejskich. A to dzięki temu, że powstające w danym miejscu odpady byłyby tam odzyskiwane i ponownie wykorzystywane.

Czytaj też: Gospodarka o obiegu zamkniętym to pełen odzysk i miejsca pracy

– Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem dla polskiego systemu – ale to szansa na nowe miejsca pracy także na terenach niezurbanizowanych. Tak rozumiana gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko odpady, to także część planu Morawieckiego – mówi Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwo Środowiska. – Komisja Europejska postawiła ambitne cele, Polska aktywnie włącza się w dialog, biorą w nim udział także przedstawiciele polskich samorządów, ale jeśli chodzi o plan gospodarki odpadami, mamy jeszcze wiele do zrobienia – dodaje.

Jego zdaniem system gospodarowania odpadów w naszym kraju zawiera wiele patologii, jak zaniechania monitoringu przemieszczania masy odpadów, faworyzowanie budowy instalacji, które nie należą do priorytetowych w UE.

– Szczególnie w zakresie recyklingu mamy wiele do zrobienia. Uwzględniając polską specyfikę związaną z budowaniem instalacji na odpady zmieszane, możemy znaleźć się w trudnej sytuacji. KE przewiduje podatki dla spalarni, więc nie jest to oczko w głowie Komisji i gospodarki o obiegu zamkniętym. Musimy zrealizować określone działania dotyczące standardów zbiórki odpadów, by pozyskać fundusze unijne – dodaje Mazurek.

W Polsce nadal widać dużą chęć budowania takich instalacji spalania odpadów. – Ambicje wybijające się z wojewódzkich planów dotyczące zakładów termicznej przeróbki sięgają ponad 70 takich instalacji. Również instalacje MBP budowane jak do tej pory to już przeszłość. Oczywiście pracują one, ale żeby wpisać się w unijne ambicje, będą musiały się dostosować – kontynuuje wiceminister środowiska.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Bruno , 2016-06-01 16:18:58

  Jeszcze jedno, czy Ministerstwo Środowiska i/lub GIOŚ ma dane ile rdf do Polski trafia z Niemiec? Do naszych cementowni? Niemcom bardziej się opłaca dostarczyć ich rdf do nas. Bo gorszego rdf ich cementownie nie kupią, i musieliby płacić komuś by je od nich wziął. A u nas zarabiają...
 • Bruno , 2016-06-01 16:07:12

  Do J. Drozd, Bioelektra: Dziękuję i powodzenia na targach w Niemczech! Jeśli można proszę o link do Waszych danych NT tego co wychodzi po sterylizacji. Wskaźniki odzysku, z grubsza. Słyszałem ze koszt zagospodarowania 1 tony to ok 50 PLN wiec bez konkurencji. Brawo
 • J. Drozd, Bioelektra, 2016-06-01 12:08:40

  Do BRUNO: Dlatego namawiamy wyłącznie do selektywnej zbiórki makulatury. Z resztą surowców poradzi sobie technika taniej, efektywniej i z mniejszym wpływem na środowisko, co jest zgodne z dyrektywami UE. Formowanie paliw z najatrakcyjniejszych, bo kalorycznych surowców możliwych do odzyskania jest m...arnotrawstwem.  rozwiń