PARTNER PORTALU
  • BGK

Gospodarka o obiegu zamkniętym: Trend, w którym Polska chce zaistnieć

  • aw    10 października 2016 - 13:28
Gospodarka o obiegu zamkniętym: Trend, w którym Polska chce zaistnieć
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek (fot.PTWP)

• Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest zminimalizowanie skali wytwarzanych odpadów.
• Działania podejmowane w Ministerstwie Środowiska mają pokazać, że Polska ma dużo do zaoferowania w tym zakresie – twierdzi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
- Gospodarka odpadami przechodzi transformację do gospodarki o obiegu zamkniętym i staje się ważnym elementem tego trendu. Wiążą się z tym nowe wyzwania, szczególnie związane z osiągnięciem celów określonych w dyrektywach Unii Europejskiej. Działania podejmowane w Ministerstwo Środowiska mają pokazać, że Polska ma dużo do zaoferowania w tym zakresie – powiedział wiceminister Mazurek podczas sesji inauguracyjnej Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON w Poznaniu.

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) to zupełnie nowe podejście do cyklu życia produktów opierające się na odejściu od modelu linearnego weź – zużyj – wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny - „zamknięty obieg”, w którym produkty, materiały, surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Tym samym skala wytwarzanych odpadów zostaje znacząco zminimalizowana.

Przypomnijmy, w opinii Ministerstwa Środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym niesie ze sobą konieczność weryfikacji liczby i rodzajów instalacji powstających w Polsce.

Sławomir mazurek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach mówił, że system gospodarowania odpadów w naszym kraju zawiera wiele patologii, jak zaniechania monitoringu przemieszczania masy odpadów, faworyzowanie budowy instalacji, które nie należą do priorytetowych w UE.

– Szczególnie w zakresie recyklingu mamy wiele do zrobienia. Uwzględniając polską specyfikę związaną z budowaniem instalacji na odpady zmieszane, możemy znaleźć się w trudnej sytuacji. KE przewiduje podatki dla spalarni, więc nie jest to oczko w głowie Komisji i gospodarki o obiegu zamkniętym. Musimy zrealizować określone działania dotyczące standardów zbiórki odpadów, by pozyskać fundusze unijne – mówił Mazurek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Marzena K., 2016-10-13 21:52:04

    system zagospodarowania odpadów w naszym kraju oraz prace legislacyjne w tej dziedzinie - zawierają wiele patologii... Tak to prawda... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html