PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka obiegu zamkniętego to rewolucja, także dla biznesu

 • aw/Newseria    9 stycznia 2018 - 10:21
Gospodarka obiegu zamkniętego to rewolucja, także dla biznesu
Trzeba się zastanowić, w jaki sposób można odzyskiwać dla rynku produkty, które wytwarzamy - twierdzi ekspert (fot.youtube)

– Istotą gospodarki obiegu zamkniętego jest mądrzejsze wykorzystywanie zasobów, które posiadamy. To dotyczy biznesu, ale też indywidualnych gospodarstw domowych. Jednak dla biznesu zużywać mniej oznacza wielkie wyzwanie, ponieważ wymusza zmianę modeli biznesowych. Gospodarka obiegu zamkniętego to jest rewolucja dla biznesu – mówi prof. Bolesław Rok z Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, członek rady programowej Instytutu Innowacyjna Gospodarka.
 • Odpady produkcyjne wykorzystywane jako surowce wtórne – to główne założenie gospodarki obiegu zamkniętego.
 • Mądre zarządzanie zasobami ma w dłuższej perspektywie poprawić jakość powietrza, ale też zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.
 • Oznacza bowiem konieczność wypracowania rozwiązań, które ograniczą ilość niewykorzystywanych surowców.

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ, circular economy) to koncepcja, według której produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a odpady – jeżeli już powstaną – powinny być traktowane jako surowce wtórne, które można poddać recyklingowi, przetworzyć i ponownie wykorzystać. To odróżnia ją od gospodarki linearnej, opartej na zasadzie „weź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć”, w której odpady są przeważnie ostatnim etapem cyklu życia produktu.

Czytaj też: Gospodarka o obiegu zamkniętym: Odpady okazały się bardzo dobrym biznesem

W grudniu 2015 roku Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji, które mają „zamknąć obieg” europejskiej gospodarki. Przy Ministerstwie Rozwoju działa specjalny Zespół do Spraw Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, który wypracował plan wdrożenia tych wytycznych w Polsce i transformacji krajowej gospodarki na obieg zamknięty. Ten proces będzie finansowo wspierany z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

– Zmieniają się oczekiwania społeczne i zmienia się sposób dostarczania produktów. Ludzie nie chcą posiadać, z konsumentów stają się użytkownikami. Co to oznacza dla firm? Jeżeli będą mądrze wdrażać modele biznesowe w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, doprowadzi je to do długoterminowych korzyści – mówi prof. Bolesław Rok.

Gospodarka obiegu zamkniętego odpowiada na takie wyzwania jak wyczerpywanie się surowców naturalnych, wzrost ich cen oraz zanieczyszczenie i eksploatacja środowiska. GOZ pozwoli zmienić model konsumpcji na bardziej świadomy i odpowiedzialny, racjonalniej gospodarować zasobami, zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Przyczyni się też do większej innowacyjności europejskich firm, które będą musiały wypracować w tym kierunku odpowiednie rozwiązania.

– Trzeba się zastanowić, w jaki sposób można odzyskiwać dla rynku produkty, które wytwarzamy. Szacuje się, że w Polsce około 30 proc. stanowią odpady budowlane, kolejne 30 proc. to odpady z górnictwa i energetyki, a tylko 7–8 proc. to odpady komunalne. Zbyt mocno koncentrujemy się na odpadach komunalnych, zapominając o tym co jest największym obciążeniem dla środowiska – zauważa prof. Bolesław Rok.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • GOZ w jednej śmieciarce, 2018-01-23 15:46:56

  Do Gospodarka Obiegu Nonsens: rok 2014 - gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html rok 2018 - epoznan.pl/news-news-82774-Odpady_zmieszane_i_segregowane_laduja_w_jednej_smieciarce._GOAP_
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-01-10 10:36:56

  Odpady komunalne, to wprawdzie tylko 7-8% wszelkich odpadów, ale GOZ z uwzględnieniem odpadów komunalnych ma kapitalne znaczenie, bo reedukuje. Kowalscy codziennie segregujący odpady i rozliczający się skrupulatnie z recyklerami będą uczyć się (powszechnie) GOZ. Trzeba jak najszybciej wprowadzić fis...kalizację rozliczeń odpadów na styku mieszkaniec - odbiorca, czyli trzeba wprowadzić kwity na początek z wyszczególnieniem 12 asortymentów, z tendencją wzrostową. W sklepach produktów mamy wielokrotnie więcej i kasy fiskalne działają bez zarzutu. Nie ma więc problemu technicznego. Jest problem mentalny.  rozwiń
 • Gospodarka Obiegu Nonsens, 2018-01-09 18:30:08

  Jest model gospodarki bliski "obiegowi zamkniętemu" - ale nikogo w samorządach to nie interesuje że mieszkańcy płacą za wysegregowane przez siebie odpady nawet 1000 złotych za tonę aby ktoś łaskawie je przyjął... odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpa...dami-system-eko-ab/  rozwiń