PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: Kolejny RIPOK za 60 mln zł. Potrzebny?

 • pt    6 grudnia 2016 - 13:14
Gospodarka odpadami: Kolejny RIPOK za 60 mln zł. Potrzebny?
Budowa kolejnych instalacji budzi burzliwie dyskusje (fot. nysa.eu)

• Sześć firm zgłosiło się do przetargu na budowę zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych w powiecie łowickim.
• Wobec planów wprowadzenia w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym, każda taka inwestycja budzi wątpliwości.
Związek Międzygminny „Bzura” chce do końca przyszłego roku zbudować w gminie Bielawy zakład składającego się z sortowni, kompostowni i kwatery składowania. Koszt budowy oszacowano na blisko 56 mln zł brutto.

Pieniądze na budowę mają pochodzić z 22-milionowej pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Łodzi, ponad 19-milionowej dotacji z NFOŚiGW oraz wkładu własnego członków zrzeszenia 20 gmin z powiatów: łowickiego, łęczyckiego, brzezińskiego, zgierskiego, tomaszowskiego i poddębickiego – informuje Dziennik Łódzki.

Wśród złożonych ofert najniższa opiewa na 54,5 mln zł, najdroższa sięga 71,5 mln zł.

Czasu jest niewiele, bo według umowy z łódzkim funduszem zakład ma powstać do 31 grudnia 2017 roku, a jak przypomina Dziennik Łódzki ZM „Bzura” parokrotnie nie wykorzystał już obiecanych mu unijnych dotacji.

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o tym, że wiceminister środowiska Sławomir Mazurek jest zdziwiony kosztownymi planami inwestycyjnymi samorządów. Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska wiceminister mówił, że nie podziela entuzjazmu dla inwestowania w kolejne instalacje.

- Zbudowaliśmy wiele instalacji, bardzo drogich, nie biorąc często pod uwagę także późniejszych kosztów ich funkcjonowania. Dlatego dziwi mnie, że samorządy ciągle wpisują do Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami kolejne inwestycje - mówił wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Dlaczego jesteśmy biedni, 2016-12-11 20:36:57

  RIPOK-i mają pozytywne opinie dziesiątek instytutów i ośrodków finansowych - i to nie jest nasze ostatnie słowo - fabryki śmieci ze zmieszanych śmieci to już nasza narodowa specjalność... I co z tego, że już dziesięć lat temu w dokumentach rządowych określono, że "segregatornie odpadów zm...ieszanych to niecelowe ekonomicznie i ekologicznie instalacje, których wydajność nie przekracza 8% a stopień zanieczyszczenia tak pozyskanych surowców utrudnia ich wykorzystanie" ( mos.gov.pl/g2/big/2010_05/4071a5cc181d11031d688527aaa9a22b.pdf – stona 9 ) - bo lata mijają a kolejni ministrowie latają na przecięcie wstęgi finansowanych z pieniędzy publicznych takich "niecelowych" instalacji... lubartow24.pl/informacje/lokalne/109726/to-tutaj-trafia-nasze-smieci-zaklad-zagospodarowania-odpadow-otwarty/  rozwiń
 • ObserwatorWroclawski, 2016-12-11 16:33:53

  Do gdzie ta dobra zmiana?: DOBRA ZMIANA - niestety - jest tylko na poziomie centralnym, nie można jej szukać "w terenie" do kolejnych (uczciwych) wyborow samorządowych... Ale wydawanie pieniędzy przez NFOS i WFOSIE (agencje pod kontrolą DOBREJ ZMIANY) to skandal i pytanie "gdzie je...st dobra zmiana" jest pilne i uzasadnione!!!  rozwiń
 • gdzie ta dobra zmiana?, 2016-12-07 20:47:30

  Tradycji stało się zadość: opadła wstęga, ksiądz pokropił, i kolejna fabryka śmieci ze śmieci która ma gdzieś "gospodarkę obiegu zamkniętego" rusza...dziennikwschodni.pl/lubartow/dzieki-inwestycji-lublin-nie-bedzie-mial-problemu-ze-smieciami-najnowoczesniejszy-zaklad-w-polsce,n,1000190918....html ... A właśnie mija sześć lat od czasu, gdy w dokumencie rządowym powstał zapis o tym, że "segregatornie odpadów zmieszanych to niecelowe ekologicznie i ekonomicznie instalacje których efektywność nie przekracza 8 procent a jakość pozyskanych w ten sposób surowców uniemożliwia ich dalsze przetwarzanie"... Wśród rozanielonych oficjeli można wypatrzyć propagatorów gospodarki... "obiegu zamkniętego"... Istny cyrk hipokrytów...  rozwiń