PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: Konkurencja oznacza niższą cenę

 • pt    27 kwietnia 2017 - 15:30
Gospodarka odpadami: Konkurencja oznacza niższą cenę
Miasto poszukiwało operatora na trzy lata do 30 kwietnia 2020 roku (fot. Fotolia)

Nowa firma przejmie od maja obsługą sochaczewskiego rynku śmieciowego. Jeszcze w kwietniu miasto podpisze trzyletnią umowę z nowym operatorem.
• Sochaczew rozstrzygnął przetarg na na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

• Do przetargu przystąpiły dwie firmy.

• Miasto chce także zmienić region gospodarowania odpadami.

W połowie marca ratusz otworzył oferty firm, które starały się o kontrakt na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy Sochaczewa. Po raz pierwszy od dawna ofert było więcej niż jedna – pisze portal sochaczew24.pl.

Miasto poszukiwało operatora na trzy lata do 30 kwietnia 2020 roku. Do przetargu przystąpiły dwie firmy. Partner Gospodarka Odpadami, które za trzyletnią współpracę zażądało 15 mln 143 tys. zł. Drugi oferent to dotychczasowy monopolista na rynku Remondis&Zebra. Jego oferta była jednak wyższa - 16 mln 730 tys.

Po ogłoszeniu wyników postępowania, konsorcjum złożyło od nich odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, a ta oddaliła zarzuty.

Celem najniższa cena

- Naszym celem jest oczywiście jak najniższa cena za odbiór śmieci oraz jak najlepsza obsługa. Nic tak dobrze nie robi poprawie tych dwóch czynników, jak konkurencja na rynku. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się wreszcie do niej doprowadzić - mówił burmistrz Piotr Osiecki portalowi sochaczew.24.pl.

Do tej pory konsorcjum Remondis&Zebra konkurentów w walce o rynek Sochaczewie miało tylko raz, w 2013 roku, gdy do przetargu stanęła warszawska firma „Byś”.

Regiony gospodarki odpadami

Warto dodać, że Sochaczew od dawna zabiega o przejście do regionu warszawskiego, gdzie konkurencja firm i RIPOK jest nieporównywalnie większa niż w regionie płockim.

Po miesiącach starań, w grudniu 2016 roku sejmik województwa mazowieckiego uchwalając wieloletni plan gospodarki odpadami zapisał w nim, że Sochaczew opuszcza region płocki i przenosi się do centralnego.

Pod koniec stycznia br. wojewoda mazowiecki stwierdził jednak nieważność planu, w odpowiedzi marszałek zapowiedział, że na rozstrzygnięcie wojewody złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – informuje sochaczew24.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Bruno, 2017-04-28 16:27:31

  Do EBS: Litości... Co rozumiesz drogi Ebs pod pojęciem b. Wysokiego poziomu usług? Terminowość? Czy coś jeszcze... Szanujmy swój czas i nie piszmy takich fanaberii... Będzie bdo, będzie selektywna zbiórka, wymogi ważenia i chipowania będzie jakość...
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-04-28 10:54:03

  Podoba mi się lokalna gospodarka o obiegu zamkniętym, pod kontrolą mieszkańców, z małymi lokalnymi ciepłowniami pracującymi na potrzeby lokalnych sieci ciepłowniczych, do 5 MW mocy. Z lokalnym PSZOK-iem, przejrzystymi rozliczeniami, za mierzone (zważone) odpady lub surowce. Koniecznym uzupełnieniem ...jest sieć punktów badania powietrza. Jest to pomysł Veolia Energia Polska. To czy PSZOK będzie prywatny czy komunalny będzie mniej ważne na oczach właścicieli odpadów, kontrolujących codziennie obieg ekonomii cyrkularnej, rozliczenia finansowe i czystość powietrza.  rozwiń
 • EBS, 2017-04-28 09:11:45

  Do polnische Wirtschaft: Póki w Polsce był wolny rynek, ceny były na w miarę niskim poziomie, a usługi na b. wysokim. Dziś jest sztucznie narzucony monopol, dawni konkurenci podzielili się rynkiem, a gminy narzucają idiotyczne rozwiązania (spalarnie, przymus wywozu do zaprzyjaźnionych RIPOKów) niższ...ą jakość usług i absurdalnie wysokie opłaty.  rozwiń