PARTNER PORTALU
  • BGK

Gospodarka odpadami: Marcin Lijewski z piłkarzami promuje selektywną zbiórkę w spocie

  • AT    11 sierpnia 2015 - 10:11
Gospodarka odpadami: Marcin Lijewski z piłkarzami promuje selektywną zbiórkę w spocie
Marcin Lijewski pokazuje jak segregować śmieci (fot.youtube.com)

Reprezentant Polski w piłce ręcznej Marcin Lijewski wraz z piłkarzami zachęca do selektywnej zbiórki odpadów. Zobaczcie spot.
Spot promujący selektywną zbiórkę odpadów – to efekt współpracy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (ZU) z piłkarzami ręcznymi SPR Wybrzeże. Główny bohaterem krótkiego filmu jest wielokrotny reprezentant Polski Marcin Lijewski.

– To kolejna nasza inicjatywa by zwrócić uwagę gdańszczan na tematykę segregacji odpadów. Cały czas staramy się edukować. Tym razem postawiliśmy na lekką formę przekazu – mówi Wojciech Głuszczak, prezes ZU.

Segregacja odpadów grą zespołową

Dlaczego główne przesłanie spotu nawiązuje do sportu? Bo segregacja odpadów jest jak gra zespołowa.

– Im więcej osób angażuje się w selektywną zbiórkę, a więc pamięta o segregacji na papier, szkło i plastik, tym efekt jest lepszy, więcej odpadów trafia do ponownego przetworzenia. W sporcie chodzi o miejsce na podium, a nam o to, by jak najmniej odpadów trafiło na składowisko i to jest nasza wspólna wygrana – mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik ZU w Gdańsku.

Główną rolę w spocie zagrał Marcin Lijewski, jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych, wielokrotny reprezentant Polski i kapitan kadry narodowej, który w ubiegłym sezonie reprezentował Wybrzeże Gdańsk. Wraz z nim wystąpili też trzej inni szczypiorniści Wybrzeża: Hubert Kornecki, Michał Orzechowski i Patryk Plaszczak.

– Starałem się wypaść jak najbardziej przekonująco, choć każdy kto mnie zna, wie, że nie mam specjalnie potencjału aktorskiego – żartuje Lijewski. – Niemniej, cieszę się, że mogłem zaangażować się w to przedsięwzięcie dla Gdańska. Jeździłem sporo po świecie, widziałem jak segregują odpady inne narody. Zdaję sobie sprawę, że w Polsce musimy się jeszcze wiele nauczyć. Warto równać do najlepszych, jak w sporcie – dodaje.

Piłkarze pokazują jak prawidłowo segregować śmieci

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch miejscach – w domu oraz na sali treningowej. – Miejsca te przeplatają się ze sobą, dzięki czemu w poszczególnych ujęciach pokazujemy atrakcyjne sceny z treningu, ale też wskazujemy jak prawidłowo segregować odpady w domu.

W segregacji odpadów szczegóły odgrywają bowiem istotną rolę. Ważne, by pamiętać, że przede wszystkim odpady dzielimy na mokre i suche. Z tych drugich warto jeszcze wydzielać osobno papier, szkło i plastik (do kolorowych pojemników).

W praktyce więc odpowiednie podzielenie pojemnika na śmieci, zgniecenie plastikowej butelki przed jej wyrzuceniem czy zerwanie termokurczliwej etykiety z plastikowej butelki – to zachowania, które bezpośrednio wpływają na bardziej efektywną segregację odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Szwaby niech sortują, 2015-08-11 22:17:24

    A tutaj polski minister środowiska stwierdza odwrotnie: daje nagrody za mieszanie odpadów (Bioelektra)i mówi - po co mamy segregować jeśli mamy maszyny do gotowania odpadów na parze - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html...  rozwiń