PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami. Międzygminne związki sposobem na ograniczenie kosztów?

 • Piotr Toborek    25 stycznia 2018 - 12:45
Gospodarka odpadami. Międzygminne związki sposobem na ograniczenie kosztów?
Ceny odbioru odpadów komunalnych rosną regularnie niemal we wszystkich gminach. Jak znaleźć sposób na zatrzymanie podwyżek? (fot.zuok.rudno)

Z tym, że współpraca gmin może ograniczyć koszty gospodarki odpadami zgadzają się wszyscy. Tyle, że do tej pory tworzenie międzygminnych związków komunalnych w zdecydowanej większości przypadków wielkich oszczędności nie przynosi...
 •  Koszty gospodarowania odpadami komunalnymi rosną właściwie we wszystkich gminach.
 • Samorządy szukają rozwiązań jak zapobiegać podwyżkom.
 • Czy rosnące ceny przekonają gminy do tworzenia związków? Póki co, pytań jest więcej niż odpowiedzi.

Ceny odbioru odpadów komunalnych rosną regularnie niemal we wszystkich gminach. Jak znaleźć sposób na zatrzymanie podwyżek? Jednym z pomysłów jest łączenie sił w międzygminnych związkach.

Czytaj też: Wniosek o unijne dofinansowanie spalarni w Gdańsku z pozytywną oceną

Brakuje dobrych wzorców

Bernhard Skiba ekspert ds. gospodarki komunalnej w Nowoczesnej zauważa jednak, że wiele związków wcale nie działa lepiej niż pojedyncze gminy:

- Tyle tych związków powstało, a nich mi ktoś pokaże jeden, którego działania przynoszą pozytywne efekty, który działałby naprawdę dobrze i można by postawić za wzór innym – mówi Skiba i dodaje:

- Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem samorządy kopiują złe wzorce bez zastanowienia, na zasadzie „skoro oni tak zrobili, to my też”.

Czytaj: Zygmunt Frankiewicz broni Gliwic przed zarzutami burmistrza Ząbek

Zdaniem biznesmena, związkami nie zarządzają fachowcy, a lokalni politycy, którzy nie mają pojęcia o ekonomii.

- Wybiera się kolejne zarządy, ale to nic nie daje, bo nadal to są ludzi z jakiś układów, którzy do tego nie ponoszą za swoje działania żadnej odpowiedzialności - kontynuuje Skiba.

Będzie nowy związek?

Pomysł nawiązania współpracy zrodził się ostatnio w subregionie zachodnim województwa śląskiego. Gminy z tego terenu chcą powołać grupę roboczą zajmującą się problematyką gospodarki odpadami. Dlaczego?

- Z punktu widzenie naszych 28 samorządów zauważyliśmy, że w przygotowywanych przez poszczególne gminy przetargach mocno wzrastają ceny – mówi prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Na pytanie z czego wynika ten wzrost prezydent odpowiada:

- No właśnie tak naprawę nie wiemy i to jest problem. Może z nieuczciwej konkurencji, na pewno ze wzrostu opłat, min. opłat marszałkowskich, z kosztów wprowadzenia zmian – choćby nowych pojemników.

Prezydent Kieca przyznaje, że ten wzrost cen to także w pewnym stopniu obciąża samorządy:

- Na pewno można by działać lepiej i skuteczniej – mówi prezydent Wodzisławia. Jak?

- Gdyby się udało na terenie tych 28 samorządów, uchwalić taki sam regulamin utrzymania czystości, który jest podstawą do specyfikacji warunków do przetargów to wtedy bylibyśmy pewnie, że tak wszystkich gmin zamawiamy taką samą usługę. Wtedy dopiero – jeśli na większym terenie mamy spójne przepisy – możemy tak naprawdę obserwować co się dzieje z ceną – tłumaczy nasz rozmówca i dodaje:

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Powrót do normalności, 2018-02-01 11:58:25

  Międzygminne związki sposobem na ograniczenie kosztów? Tak jeśli ma to oznaczać powrót do unijnej normalności - czyli jeśli powstaną międzygminne samorządowe instalacje do zagospodarowania odpadów domowych działające na takich samych zasadach jak na przykład w Dreźnie, czyli bez pośredników żerujący...ch na comiesięcznych opłatach za śmieci mieszkańców... Wtedy będzie taniej: portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html  rozwiń
 • Drożej to taniej jak u Or, 2018-01-25 22:06:06

  "Z punktu widzenie naszych 28 samorządów zauważyliśmy, że w przygotowywanych przez poszczególne gminy przetargach mocno wzrastają ceny"... W Dreźnie nie ma żadnych przetargów - a mieszkańcy płacą trzy razy mniej od polskich rodzin... Mówił o tym przecież wasz doradca tutaj na tym Portalu ...- portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html A poza tym - to wiceminister każe wybierać w przetargach droższe oferty... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kontrole-bez-zapowiedzi-rozwiaza-problem-nielegalnych-wysypisk-smieci,103182.html  rozwiń
 • Monty Phyton , 2018-01-25 13:57:56

  Związki Gmin to takie bękarty ustawy o samorządzie gminnym - ich jedynym zadaniem - inaczej niż w Austrii, Niemczech i w innych krajach - jest zazwyczaj wyłanianie w przetargach tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach obywateli - patrz GOAP w Poznaniu....