PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: nie jesteśmy skazani na dzwony i składowiska śmieci

 • Agnieszka Widera    13 stycznia 2015 - 11:00
Gospodarka odpadami: nie jesteśmy skazani na dzwony i składowiska śmieci
Technologia przygotowana jest na zmieszany odpad komunalny – mówi Jarosław Drozd z firmy Bioelektra Group

Nie negujemy systemu selektywnej zbiórki, ale na razie wydaje się, że ekonomicznie jest on nieuzasadniony – twierdzi Jarosław Drozd z firmy Bioelektra Group.
Wymyśliliście i opatentowaliście technologię mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów. Na czym dokładnie polega ta technologia?

Jarosław Drozd, członek zarządu firmy Bioelektra Group SA: Nasza technologia opiera się na procesie sterylizacji strumienia zmieszanych odpadów komunalnych w autoklawach, połączonym następnie z wysoce wydajną separacją.

Autoklawy to specjalnie zaprojektowane przez nas hermetyczne zbiorniki. Automatycznie ładujemy do nich zmieszany odpad komunalny w takim stanie, w jakim on do nas przyjeżdża. W procesie nie powstają ani odcieki, ani emisje odorów.

Nagrzewając odpad poprzez płaszcz powietrzny wokół wewnętrznej ścianki autoklawu, uzyskujemy w zbiorniku temperaturę do 150-160 °C, utrzymujemy także ciśnienie procesu na poziomie 6-8 bar. Para wodna wykorzystywana w procesie krąży w obiegu zamkniętym. W trakcie obróbki cieplnej odpady są ponadto mieszane.

Proces trwa łącznie około trzech godzin i jest w pełni zautomatyzowany. Końcowy efekt to zawsze całkowite oddzielenie frakcji organicznej od nieorganicznych. Oznacza to, że ze zmieszanego odpadu komunalnego odseparowujemy czyste, wolne od zanieczyszczeń organicznych surowce wtórne – plastiki, szło i metal.

Jak to możliwe?

– W procesie autoklawowania frakcja organiczna ulega rozwłóknieniu. Na poziomie komórkowym dochodzi do ścięcia białek (denaturyzacji). Efekt jest taki jak po ugotowaniu jajka – surowe będzie się kleić do wszystkiego, ale ugotowane z lekkością oddziela się od skorupki.

Dodatkowo ciśnienie procesu powoduje, że objętość odpadu zmniejsza się prawie pięciokrotnie. Następuje też pełna sterylizacja odpadów, ponieważ giną wszystkie bakterie i pasożyty. Od tego momentu odpad jest bezpieczny, bezzapachowy.

A co z etykietami na butelkach, klejami?

– Pozytywnym efektem autoklawowania jest też to, że pod wpływem działania pary wodnej z butelek szklanych i plastikowych odseparowujemy kleje, z puszek aluminiowych nadruki, to zaś znacznie zmniejsza koszty dalszego recyklingu tych odpadów.

Sceptycy zapytają, gdzie trafiają te kleje i farby? Oczywiście sorbentem jest biomasa, czyli frakcja organiczna biodegradowalna, gdyż frakcje nieorganiczne (metale, plastiki, szkło czy minerały) nie będą nic wchłaniać.

Ale taka biomasa raczej nie nadaje się do dalszego użycia.

– Nieprawda. Nadaje się, gdyż procentowa zawartość tych zanieczyszczeń w biomasie jest śladowa, poniżej dopuszczalnych norm stosowanych nawet dla nawozów organicznych dopuszczonych do produkcji żywności.

Natomiast w procesie spalania biomasa ma status paliwa zeroemisyjnego i jest znacznie czystsza od stosowanego powszechnie węgla, choćby pod kątem zawartości siarki i chloru.

Jak to możliwe? Odwołam się do naszej kuchni, gdzie odpady powstają. Statystycznie Polak wyrzuca codziennie kilogram śmieci. Organiki mamy w odpadzie ok. 40 proc, a np. puszek aluminiowych ok. 1,5 proc. Farba na puszce z kolei wagowo osiąga zaledwie promile jej masy, więc w całym zmieszanym odpadzie czy frakcji organicznej, do której w naszym procesie trafia, stanowić będzie śladową ilość.

Potwierdzają to regularne badania państwowych instytutów badawczych.

Wróćmy do procesu. Co dzieje się z odpadami po wyładowaniu z autoklawu?

– Wraz z obniżaniem się temperatury odpadów wyparowuje zawarta w nich woda. Jest to proces całkowicie naturalny i niezwykle korzystny, ponieważ dzięki niemu odpady stają się suche i tracą na swojej masie ok. 15 proc.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (15)

 • DzisiajJaTeż, 2015-01-26 11:23:10

  A czemu nie spłukiwać śmieci pod kranem przed wrzuceniem do kubła??? Taniej i kilkudziesięciu milionów złotych (dolarów?) wydawać nie trzeba.
 • Jarosław Drozd, 2015-01-22 19:49:59

  Do karpik: Potwierdzam jest taki plan. Bioelektra Group, jako gość specjalny konferencji zaprezentuje możliwości technologii RotoSteril w produkcji paliw alternatywnych, w tym biomasy jako OZE, oraz pre-RDF z możliwością pełnej eliminacji PCV, co otworzy drogę do konwencjonalnej energetyki ze względ...u na kontrolowaną emisję i eliminację dioksyn. W programie odwiedzenie instalacji.  rozwiń
 • karpik, 2015-01-22 08:46:41

  działającą instalację będzie można zobaczyć podczas konferencji "Paliwa z odpadów" 24-26.03.2015.