PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami. Odpady połączyły Bydgoszcz z Krzemieńczukiem

 • pt    5 lutego 2018 - 11:55
Gospodarka odpadami. Odpady połączyły Bydgoszcz z Krzemieńczukiem
Elementem planowanego w Krzemieńczuku ukraińsko-litewsko-polskiego forum gospodarczego, które ma odbyć się w maju 2018 roku, będzie gospodarka odpadami oraz ekologia (fot. Mat.prasowe)

Być może nie wszyscy zgodzą się z tym, że polskie miasta powinny już występować w roli nauczycieli gospodarowania odpadami, ale faktem jest, że po wzorce z naszego kraju sięgają ukraińscy samorządowcy.
 • Seminaria szkoleniowe, spotkania robocze, forum gospodarcze oraz plany dalszej współpracy to efekt wizyty przedstawicieli ProNatury w ukraińskim Krzemieńczuku, mieście partnerskim Bydgoszczy.
 • Podczas spotkania z ukraińskimi samorządowcami przedstawiciele ProNatury i prezydenta Bydgoszczy mieli możliwość zaprezentowania swojego doświadczenia w zakresie funkcjonowania nowoczesnego systemu gospodarki odpadami.
 • Na zaproszenie władz miasta Krzemieńczuk bydgoszczanie poprowadzili seminarium dla tamtejszych samorządowców.

Przedstawiciele ProNatury, z prezesem Konradem Mikołajskim oraz wiceprezesem Dariuszem Gręzickim na czele, zaprezentowali efekty działania strategii edukacji ekologicznej oraz narzędzia komunikacji z mieszkańcami. Duże zainteresowanie budził Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych oraz inne przeprowadzone i zaplanowane przez spółkę inwestycje.

Czytaj też: Podwyżki opłat za odbiór odpadów w kolejnych gminach

Ukraińscy urzędnicy działu odpowiedzialnego za usługi komunalne pytali także o przyjęte w ProNaturze rozwiązania organizacyjne, m.in. związane z logistyką odbioru odpadów od mieszkańców. Dzięki obecności przedstawiciela rezydenta Bydgoszczy, dyrektora Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Adama Musiały, Ukraińcy poznali funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami także z poziomu organizatora systemu, czyli gminy.

Dwa seminaria zorganizowane w siedzibie „Kremenchuk Invest" miały otwarty charakter, a wśród uczestników znaleźli się m.in. samorządowcy z Aleksandrii oraz Switłowodska (obw. Kirowogradzki).

Ważnym punktem programu było oficjalne spotkanie bydgoskiej delegacji z merem Krzemieńczuka Witalijem Maleckim.

 - Chcemy pokazać, w jaki sposób prowadzimy gospodarkę odpadami w Bydgoszczy. Liczymy, że spotkań z fachowcami odbędzie się wiele - mówił podczas spotkania Konrad Mikołajski.

Elementem planowanego w Krzemieńczuku ukraińsko-litewsko-polskiego forum gospodarczego, które ma odbyć się w maju 2018 roku, będzie gospodarka odpadami oraz ekologia. Jak zapewniają organizatorzy, to doskonała okazja do dalszej wymiany doświadczeń oraz zawiązania współpracy gospodarczej.

- Cieszę się, że partnerstwo miast Bydgoszczy i Krzemieńczuka udaje się wzmocnić poprzez współpracę sektorową, w tym przypadku dotyczącą gospodarki odpadami i ekologii. To nie tylko gesty, ale realne działania - mówi Konrad Mikołajski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • Jesteśmy neokolonizowani, 2018-02-06 17:52:04

  Do ...: Poznań też może poinstruować jak światowe koncerny ekonomicznie zbierają odpady w mieście... epoznan.pl/news-news-82774-Odpady_zmieszane_i_segregowane_laduja_w_jednej_smieciarce._GOAP_
 • ..., 2018-02-06 07:53:44

  Mamy swoje specyficzne misiowe osiągnięcia i warto je pokazywać bo to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo - portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/zgok-w-olsztynie-kosztowal-157-mln-dzisiaj-musi-placic-zeby-ktos-kupil-od-niego-paliwo,88178.html ... A może o tym jak tworzyć ustawy aby je ...łatwo obchodzić? bezprawnik.pl/biedronka-nie-zaplaci-oplaty-recyklingowej/  rozwiń