PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami. On skutecznie walczy o zmianę przepisów

 • bad    17 kwietnia 2014 - 20:02
Gospodarka odpadami. On skutecznie walczy o zmianę przepisów

Krajowa Izba Gospodarki Odpadami (KIGO) uhonorowała Prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarki Odpadami za skuteczną walkę o zmianę przepisów z zakresu zamówień publicznych.
Przyznane odznaczenie stanowi podziękowanie zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami za prawo wyboru sposobu realizacji zadań własnych przez samorządy albo z wykorzystaniem firmy przetargowej, albo poprzez własną jednostkę organizacyjną (in house).

Podziękowania takie skierowało na ręce prezydenta Inowrocławia blisko 100 samorządów.

- Krajowa Gospodarka Odpadami - popierając generalny kierunek zmian wprowadzonych ustawą o utrzymaniu czystość i porządku w gminach, a więc zwiększenia roli gminy w systemie - od samego początku apelowała o zawarcie w tym akcie prawnym zapisów związanych z zamówieniami in-house, czyli umożliwiania bezprzetargowego zlecania przez gminy realizacji zadania własnego - jakim jest gospodarka odpadami - własnym spółkom komunalnym - zaznacza Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Tomasz Uciśnki, dodaje, że izba niejednokrotnie przypominała, że taka możliwość istnieje we wszystkich innych dziedzinach gospodarki komunalnej i funkcjonuje z powodzeniem w innych krajach UE. Izba na przykładach Szwecji, Niemiec i Austrii promowała wzorce, na których w jej opinii, należy budować polskie rozwiązania w celu zapewnienia jak najlepszego efektu środowiskowego w gospodarce odpadami.

W ramach dzisiejszego spotkania zarządu KIGO w Inowrocławiu podjęta została dyskusja na temat nowego systemu gospodarki odpadami i perspektyw branży w świetle nowej unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 lutego 2014r. ws. zamówień publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Kaz, 2014-04-24 18:26:00

  Do Eliot Ness: kolega nie używa tak trudnych słów jak "implementacja", albowiem skutkuje to później "radosną twórczością", nieokreśloną jakąkolwiek granicą w zakresie tzw. dostosowywania naszego do "ich" UE prawa! Nie będę podawał przykladów, albowiem wszystko co do te...j pory winniśmy dostosować, przybrało wręcz restrykcyjne zapisy - komuna mogłaby sie dużo od obecnej braci urzędniczej nauczyć! A w dziedzinie codziennego przypominania, że "władza" - lokalna i warszawska - wie lepiej, wyprzedziliśmy nawet epokę pańszczyzny!  rozwiń
 • Eliot Ness, 2014-04-22 11:46:06

  Jeśli prezydent miasta jest nagradzany za "walkę" o skuteczne przepisy dla gospodarki odpadami - to za co dostają swoje "kaplerowskie" premie tabuny urzędników ministerialnych? Za wstrzymywanie implementacji unijnych narzędzi i mechanizmów w tej dziedzinie municypalnej?
 • Whistleblower, 2014-04-22 07:48:44

  Cieszą te dowody uznania dla postawy Prezydenta Inowrocławia ale na tym tle jednocześnie powstaje pytanie: dlaczego w dziesiątym roku obecności Polski w Unii Europejskiej - trzeba "walczyć" o wyposażenie polskich gmin w takie same zasady systemowe do prowadzenia gospodarki odpadami jako za...dania własnego jakie obowiązują w gminach Wspólnoty? Czy tak jak w przypadku korupcji w polskiej służbie zdrowia i tak jak w przypadku infoafery trzeba prosić amerykańską FBI aby wyjaśniać kulisy naszego zapóźnienia w odpadach i kuriozalnego faktu nagradzania tych, co wbrew państwowym urzędom artykułują na czym polega prawidłowy system zgodny z unijnymi regułami których stosowanie Rzeczpospolita zobowiązała się już w 2001 roku? Warto przeczytać w Internecie to co ukaże się po wpisaniu do google.pl hasła: „Brejza nie daje się zastraszyć”…  rozwiń