PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami. Podwyżki opłat za odbiór odpadów w kolejnych gminach

 • Piotr Toborek    30 stycznia 2018 - 12:00
Gospodarka odpadami. Podwyżki opłat za odbiór odpadów w kolejnych gminach
Opłaty za odbiór odpadów rosną w całej Polsce (fot. pixabay)

Kolejne przetargi w kolejnych gminach kończą się podwyżkami opłat za odbiór odpadów. Podwyżki dla gmin kończą się wzrostem opłat dla mieszkańców o 30, 40 a nawet 80 procent.
 • Mieszkańcy coraz więcej płacą za odbiór odpadów.
 • Eksperci mówią jednak, że może być jeszcze drożej.
 • Jedyny ratunek to selektywna zbiórka.

„Podwyżka opłat za odbiór odpadów komunalnych to skutek rozstrzygniętego przetargu na zagospodarowanie odpadów pochodzących z naszych domów. Uzyskana w postępowaniu cena jest prawie o 40% wyższa od dotychczasowej. Na cenę oferowaną za odbiór odpadów w 2018 r. mają wpływ następujące czynniki, które nie występowały w latach poprzednich. Są to: wzrost stawek za przyjęcie odpadów do unieszkodliwienia na Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych podyktowany wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Rozporządzenia Rady Ministrów. Dnia 4 stycznia 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska, które wprowadziło odbiór odpadów biodegradowalnych oraz rozdzieliło odbiór frakcji papieru i plastiku. Wprowadzenie zbiórki odpadów biodegradowalnych wraz z wyposażeniem każdej wsi w pojemniki spowodowało wzrost kosztów w postaci dodatkowych tras na zbieranie tych odpadów, ich zagospodarowanie oraz koszt wyposażenia w pojemniki. Dotychczas papier i plastik odbierane były w jednym dniu. Rozdzielenie zbiórki tych odpadów spowodowało uwzględnienie w kosztach dodatkowych tras przejazdu na ich odebranie" – tak brzmi komunikat ze strony gminy Mietków, ale podobne łatwo znaleźć na portalach wielu innych gmin.

Odbiór odpadów drożeje bowiem niemal wszędzie.  

- Mnie to nie dziwi, bo samorządy nie mają żadnych argumentów w negocjacjach z firmami – mówi Bernhard Skiba, ekspert od gospodarki odpadami.

- Samorządy po prostu nic nie wiedzą o swoich odpadach, tak naprawę nie wiedzą, jakie te odpady mają i ile przejeżdżają odbierające odpady auta. To znaczy mają te dane, ale one pochodzą... od firm. Trudno więc mówić o jakichkolwiek negocjacjach z firmami.

Z początkiem października weszły w życie nowe stawki za odpady w Rydułtowach. Opłata za odpady segregowane wzrosła z 8 zł do 12 zł od osoby, czyli o 50 proc. Czteroosobowa rodzina płaci od października 48 zł miesięcznie zamiast 32 zł. Opłata za odpady zmieszane wzrosła z 20 na 30 zł od osoby.

W urzędzie miasta tłumaczą, że już dłużej nie dało się utrzymać dotychczasowej stawki.

Według urzędników stawki dyktowane przez firmy w przetargach poszybowały w górę. - Tak dzieje się wszędzie – mówi sekretarz miasta Krzysztof Jędrośka dla portalu tuWodzisław. - Niewykluczone, że firmy komunalne zwyczajnie podzieliły się rynkiem i nie wchodzą sobie w drogę, startując do przetargów. Tym samym nie rywalizują ze sobą cenami.

O 30, 40, 60, a nawet 100% wzrosną miesięczne stawki za odbiór śmieci w podlaskich gminach. Podwyżki dotkną niemal każdą gminę, w której wygasły dotychczasowe umowy na odbiór odpadów.

Po ostatnich przetargach okazuje się, że firmy wywozowe zażądały za swoje usługi średnio dwa razy więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Dlatego w wielu gminach kilkakrotnie unieważniano przetargi, licząc, że znajdą się tańsi oferenci. - Ostatecznie władze gmin były zmuszone do podpisywania niekorzystnych kontraktów – mówił burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek w Radiu Białystok.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (27)

 • Dąbrowianin, 2018-04-13 12:32:02

  Do A: To oczywiste , że na cenę składa się wiele czynników ale na pewno akurat spółka gminna jest mniej konkurencyjna jak podmiot prywatny .
 • Julek999, 2018-02-21 05:59:33

  o jakim rozporządzeniu jest mowa w artykule? Informacja jest mało precyzyjna. Bo jeśli o rozporządzeniu w sprawie standardów segregacji, to ono zaczęło obowiązywać od 1 lipca 2017 r.
 • A, 2018-02-12 08:55:45

  Do Dąbrowianin: Na ceny firm składa się wiele rzeczy - cena przyjęcia odpadów na instalacji, odległość do instalacji gdzie trafiają odpady, cena paliwa, koszty zatrudnienia pracowników czyli najniższa krajowa więc moim zdaniem czy robi to firma prywatna czy spółka gminna - pracownikowi i tak trzeba ...zapłacić... A że rosną ceny za składowanie odpadów i nie każda gmina ma własną instalację to podwyżek prędzej czy później bym się akurat wszędzie spodziewała.  rozwiń