PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: potrzebne nowe uchwały w sprawie wysokości opłat za odbiór śmieci

 • pt    28 stycznia 2015 - 10:15
Gospodarka odpadami: potrzebne nowe uchwały w sprawie wysokości opłat za odbiór śmieci
Nowe uchwały muszą być uchwalone nawet jeśli w gminie wysokość opłat za śmieci nie przekracza górnej granicy - fot,pixabay

Wszystkie samorządy muszą uchwalić nowe przepisy w sprawie wysokości stawek opłat za odbiór śmieci. Stare uchwały przestają obowiązywać 1 lutego.
W Dzienniku Ustaw z 2015 r. pod poz. 87 została opublikowana ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2015 r. co pociągnie za sobą natychmiastowe konsekwencje dla samorządów.

Nowela zmienia m.in. art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i określa m.in. maksymalne stawki opłaty, których rada gminy nie może przekroczyć w uchwale w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Nowa uchwała uchyla także przepis stanowiący podstawę wprowadzenia zwolnień przedmiotowych oraz ustanowienia dopłat – zamiast tego wprowadza upoważnienie do zwolnienia właścicieli nieruchomości – w drodze uchwały rady gminy - w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- Oznacza to, że uchwały wydane na podstawie art. 6k ust. 1 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w dotychczasowym brzmieniu utracą moc z dniem wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji czyli 1 lutego 2015 r. – przypomina Ministerstwo Środowiska.

Uchwały wydane na podstawie art. 6k nie zostały utrzymane w mocy do czasu wydania nowych uchwał.

Jak dodaje resort dla ważności uchwały w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami i funkcjonowania ewentualnych zwolnień niezbędne jest zatem podjęcie nowej uchwały w możliwie najkrótszym terminie na podstawie znowelizowanych przepisów.

Ministerstwo dodaje, że nie ma przeszkód, by treść nowej uchwały w zakresie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi była praktycznie identyczna z dotychczasową, z uwzględnieniem nowego podejścia, że stawka opłaty za odpady zbierane w sposób nieselektywny jest wyższa.

Nowe uchwały muszą podjąć także gminy w których stawka opłat za wywóz odpadów nie przekracza górnej granicy ustalonej w znowelizowanej ustawie.

Przy naliczaniu opłaty od osoby, maksymalna stawka została ustalona w wysokości 2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem, publikowanego przez GUS w ostatnim Roczniku Statystycznym.

Według Rocznika 2013 w 2012 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem wynosił 1278,43 zł. Oznacza to, że stosując algorytm w obecnej chwili, zapłacilibyśmy maksymalnie 25,57 zł od osoby za śmieci posegregowane.

W przypadku innych metod naliczania opłat: od metra sześciennego wody, powierzchni użytkowej i gospodarstwa domowego, wskaźniki procentowe byłyby na poziomie 0,7 proc., 0,08 proc. i 5,6 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę.

Maksymalne opłaty wyniosłyby więc odpowiednio: 8,95 zł za m sześc., 1,02 zł za m kw. i 71,6 zł za gospodarstwo domowe.

W przypadku śmieci nieposegregowanych opłata nie będzie mogła przekroczyć dwukrotności stawek ustalonych za odbiór odpadów posegregowanych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • wkurzony, 2015-06-29 19:05:51

  Otrzymałem informację, że moja gmina podniosła opłaty za śmieci od 01.07.2015 o 50% (!!!). Bo w zeszłym roku nie wystarczyło... Refleksja gminy jest taka, że trzeba podnieść składki. Będę musiał zapłacić o 60% więcej niż przed "reformą"!!! Nie przyszło im nawet do głowy aby szukać tańszej... firmy obsługującej albo obniżyć "koszty administracyjne systemu", które wynoszą 10% kosztów wywozu śmieci!!!  rozwiń
 • Kołchożnik, 2015-02-02 12:25:46

  ZA śmieci powinniśmy płacić tyle ile ich WYTWORZYMY,a płacić powinniśmy firmie KTÓRA JE TANIEJ ODBIERZE na telefon lub w określonej częstotliwości,CO OBECNIE ZROBIONO ??? STARY SPRAWDZONY SYSTEM KOŁCHOZOWO-NAKAZOWY Ile śmieci wytwarza firma jednoosobowa np tłumaczenia tekstu,praktycznie 0...  rozwiń
 • hajer, 2015-01-29 19:48:16

  do weget: dowody, panie szanowny, dowody i wyliczenia... A ja je mam!!