PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami, prawo: Szykują się zmiany

 • WNP.PL/AT    18 kwietnia 2016 - 14:44
Gospodarka odpadami, prawo: Szykują się zmiany

Uczestnicy spotkania poruszyli kwestie dotyczące produktów ubocznych, utraty statusu odpadów i zapobiegania powstawaniu odpadów (fot.mszana.ug.gov.pl)

• W Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie podsekretarza stanu Sławomira Mazurka z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców i administracji rządowej.
• Tematem rozmów były zagadnienia związane z projektowanymi zmianami prawa unijnego w zakresie gospodarki odpadami w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym.
Było to kolejne spotkanie organizowane przez Ministerstwo Środowiska w związku z pracami w Unii Europejskiej nad projektami nowelizacji dyrektyw w zakresie gospodarki odpadami w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego uczestnicy poruszyli kwestie dotyczące produktów ubocznych, utraty statusu odpadów i zapobiegania powstawaniu odpadów.

Czytaj też: Gorąca dyskusja o in-house nadal trwa

- Przywiązujemy ogromną wagę do wyzwań gospodarki o obiegu zamkniętym. Uważamy, że jest to szansa, którą należy wykorzystać, opierając się na polskiej specyfice i doświadczeniach. Aktywnie włączamy się w dyskusję na szczeblu Unii Europejskiej i stąd konferencja pt. „Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych”, która odbędzie się w Tucznie w dniach 9-10 maja. W tej dyskusji pragniemy wykorzystać także wyniki konsultacji z organizacjami przedsiębiorców - powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • Bruno, 2016-04-19 15:49:00

  Do w.potega@neostrada.pl: dokładnie tak! Ministerstwo powinno wymóc (rozporządzenie?) by tego typu informacje gminy miały obowiązek gromadzić i udostępniać (celem analiz). Gminy mają prawo prosić RIPOK o dane - ale te nie mają obowiązku odpowiedzi - trzeba ustanowić kary za brak odpowiedzi. Potrze...ba danych w systemie - jakie są bilanse (zyski ze sprzedaży surowców, koszty odbioru, transportu). Ile bierze RIPOK na bramie, ile wytwarza jakich odpadów (po sortowaniu zmieszanych). Jakie metody naliczania opłat w gminie? Jakie stawki? Wskaźniki - w przeliczeniu na mieszkańca itp. Skoro mamy maksymalne stawki za odbiór i gospodarowanie odpadów - to może wprowadzić MINIMALNE? by nie było absurdów np. kilka zł (a takie przypadki są znane!).  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-04-19 15:04:32

  Monitorowanie strumieni odpadów, a także wszystkich kosztów gospodarowania nimi (wszędzie), to rzeczywiście podstawa podstaw naprawy systemu. Nie ma najmniejszych powodów utajniania informacji o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w każdej gminie i w Polsce. Zadziwiająca jest duża różnica w zbieran...ych opłatach. A gdzie rozliczenia z płacącymi za gospodarowanie odpadami? Te rozliczenia należy dostarczać do płacących. Za co płaci się? Płacący powinien otrzymywać rozliczenie, w każdym miesiącu.  rozwiń
 • Bruno, 2016-04-19 14:20:15

  halo! Redakcjo!? czemu usuwacie mój komentarz!? polecam prześledzić jakie poziomy z selektywnym zbieraniem mają w Świdniku! - w 2014 r. mieli 45% odzysku 4 frakcji! umswidnik.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//Analiza_stanu_gospodarki_odpadami_w_Gminie_Miejskiej_Swidnik_2014.pdf