PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami. Rozszerzona odpowiedzialność dużym wyzwaniem dla producentów

 • pt    17 listopada 2017 - 18:37
Gospodarka odpadami. Rozszerzona odpowiedzialność dużym wyzwaniem dla producentów
W Europie odzyskuje się ok. 40 proc. odpadów, w Polsce około 20-25 proc. (fot. pixabay)

Z początkiem 2018 roku zostaną uchwalone nowe dyrektywy odpadowe, które wprowadzą ambitne cele recyklingowe na rok 2030. Biorąc pod uwagę poziom niedofinansowania oraz skalę nieprawidłowości, z którymi mierzy się dziś system gospodarki odpadami, nowe przepisy będą ogromnym wyzwaniem dla samorządów, biznesu oraz administracji.
• Rozszerzona odpowiedzialność producenta to znaczący wzrost kosztów dla przemysłu, który może przełożyć się na wzrost cen dla konsumentów.

• Z początkiem 2018 roku zostaną uchwalone nowe dyrektywy odpadowe, które wprowadzą ambitne cele recyklingowe na rok 2030.

• Głębokie zmiany legislacyjne w gospodarce odpadami nie powinny być wdrażane na ostatnią chwilę.

Sprostanie celom UE w zakresie wdrożenia nowych dyrektyw odpadowych to ogromne przedsięwzięcie legislacyjne. Stworzenie uczciwego, przejrzystego, szczelnego i efektywnego systemu gospodarki odpadami wymaga dialogu między rządem, samorządem i biznesem. Dialog ten powinien rozpocząć się jak najszybciej, jeśli chcemy osiągnąć cele w zakresie recyklingu i zmienić dzisiejszy system gospodarki odpadami – mówili uczestnicy panelu zorganizowanego przez Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w ramach Kongresu 590 w Rzeszowie.

Z początkiem 2018 roku zostaną uchwalone nowe dyrektywy odpadowe, które wprowadzą ambitne cele recyklingowe na rok 2030. Biorąc pod uwagę poziom niedofinansowania oraz skalę nieprawidłowości, z którymi mierzy się dziś system gospodarki odpadami, nowe przepisy będą ogromnym wyzwaniem dla samorządów, biznesu oraz administracji.

Jednocześnie nowe przepisy przewidują wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, co oznacza, że system gospodarki odpadami opakowaniowymi będzie finansowany w większym stopniu przez przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek. Przedsiębiorcy gotowi są płacić więcej za wprowadzane opakowania, jednak w zamian oczekują efektywnego i szczelnego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi.

– Wyzwaniem dla Ministerstwa Rozwoju jest zbudowanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Pierwszym krokiem jest zwiększenie strumienia odpadów wykorzystywanych w ramach recyklingu – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.– W Europie odzyskuje się ok. 40 proc. odpadów, w Polsce około 20-25 proc. Celem na 2021 r. jest odzyskiwanie 61 proc.  Aby go zrealizować, potrzebna jest większa świadomość konsumentów – dodała.

Przedstawiciele przedsiębiorców zwracali uwagę, że rozszerzona odpowiedzialność producenta to znaczący wzrost kosztów dla przemysłu, który może przełożyć się na wzrost cen dla konsumentów i postulowali rozłożenie obciążeń w czasie i w związku z tym jak najszybsze rozpoczęcie prac nad wdrażaniem dyrektyw do prawa krajowego.

- Dzięki temu nie tylko unikniemy terapii szokowej, ale i przetestujemy czy strumień finansowy jest dobrze alokowany i czy przynosi oczekiwane rezultaty. Będzie też czas na ewentualne korekty. Unikniemy też skumulowanego impulsu inflacyjnego, który dotknie przede wszystkim najsłabsze grupy społeczeństwa. Przemysł nie zaabsorbuje skokowego wzrostu kosztów; będą one musiały znaleźć odzwierciedlenie w cenach produktów – powiedział Krzysztof Baczyński, prezes Eko-Pak.

Wszyscy zainteresowani zgodzili się, że tak głębokie zmiany legislacyjne jakie przygotowywane są w gospodarce odpadami nie powinny być wdrażane na ostatnią chwilę.

- Rozmawiając o nowych rozwiązaniach musimy bazować na dzisiejszych fundamentach, czyli pozostawić władztwo nad odpadami w rękach gmin. Należy też wziąć pod uwagę uwarunkowania biznesowe, które czasem latami były wypracowywane i nie wolno ich teraz przekreślić tworząc nowe rozwiązania. Trzeba również utrzymać jak najwięcej mechanizmów wolnorynkowych wprowadzając jednocześnie standardy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta – ocenił Jakub Tyczkowski, prezes Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Francja elegancja, 2017-11-23 12:54:43

  Trzeba być ostrożnym aby nie krzywdzić przedsiębiorców... zary.naszemiasto.pl/artykul/skladowisko-odpadow-soltysi-prosza-posla-tu-sie-nie-da-zyc,4320423,artgal,t,id,tm.html
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-11-20 09:49:02

  Najważniejszy jest dialog z ogółem obywateli, ważnego ogniwa gospodarki o obiegu zamkniętym. Ludzie zadbają o obniżenie kosztów, jeśli zostaną włączeni w dyskusję, a także zaczną uczyć się gospodarowania u źródła, co jest podstawowym warunkiem sukcesu w gospodarowaniu odpadami. Przedsiębiorcy ,,śmie...ciowi" mają przeciwstawne wobec mieszkańców dążenia. Trzeba ich zrównoważyć. Wtedy dopiero radni zaczną pilnować interesów swoich wyborców.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-11-20 09:44:22

  Popieram w całości ,,skumulowany impuls". Proszę jednak o przedstawianie się z imienia i nazwiska. Ukrywają się ludzie lękliwi i ci co mają coś do ukrycia. P. ma dojrzałe rozumowanie, które jest warte ujawniania z imieniem i nazwiskiem. Transparentność to ważny składnik rozwiązywania problemów....  rozwiń