PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami. Spalarnia w Szczecinie. Czy powstaną kolejne?

 • pt    13 grudnia 2017 - 12:40
Gospodarka odpadami. Spalarnia w Szczecinie. Czy powstaną kolejne?
Spalarnia w Szczecinie ma ruszyć 1 stycznia (fot.zuo.szczecin)

W grudniu rozpoczął się rozruch spalarni odpadów komunalnych w Szczecinie. Miała to być ostatnia z sześciu zaplanowanych do 2016 roku spalarni. W zaktualizowanych właśnie wojewódzkich planach inwestycyjnych zapisano jednak chęć budowy kolejnych… 34.
• 1 stycznia ruszy oficjalnie spalarnia w Szczecinie. Łączna moc przerobowa wszystkich sześciu funkcjonujących obecnie spalarni wynosi około 1 mln ton.

• Do 2021 r. ma powstać także spalarnia odpadów w Gdańsku o mocy 160 tys. ton.

• Kolejne spalarnie są jednak w planach i wcale nie jest wykluczone, że będą budowane.

 

Pierwotnie szczeciński zakład miał ruszyć w listopadzie 2016 r., jednak kłopoty z wykonawcą spowodowały opóźnienia. W tej chwili trwają próby, a oddanie spalarni do eksploatacji planowane jest na 1 stycznia 2018 r.

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego będzie przetwarzać 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

W sumie spalarnia kosztowała 711 mln zł (w tym 279 mln dotacji z Funduszu Spójności Unii Europejskiej, 327 przyniosły obligacje Banku Pekao SA, a środki własne to 42 mln zł).

– I tak wcześniej czy później czeka nas radykalne poprawianie wyników selektywnej zbiórki, co spowoduje, że z każdym rokiem będzie mniej odpadów, które można będzie spalić. To się będzie działo już w najbliższych latach, czyli w czasie żywotności tej nowej spalarni w Szczecinie, i z tego powodu jej przyjęta duża wydajność jest nieuzasadniona – tłumaczy Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

To już sześć spalarni

Spalarnia w Szczecinie dołączy do tych w Białymstoku, Koninie, Bydgoszczy, Krakowie i Poznaniu.

Trzeba się liczyć z tym, że instalacje wybudowane zostaną także w Gdańsku, na warszawskim Targówku i być może w Olsztynie.

Czy to już będą wszystkie?

– Przymiarek do budowy kolejnych spalarni jest dużo, choćby osiem na Śląsku – mówi Paweł Głuszyński.

– Są przy tym dziwne podchody, bo jednak wielu inwestorów próbuje ominąć przepisy Prawa ochrony środowiska i Ustawy o odpadach, które stanowią o tym, że jeżeli instalacja nie została wpisana do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, to nie ma prawa powstać. Takie próby były już w Tarnowie, Nysie, walczymy jako organizacja w Gorlicach, podobna sytuacja jest też w Rudzie Śląskiej, gdzie w promieniu kilku kilometrów mają powstać dwie spalarnie – dodaje nasz rozmówca.

Obie spalarnie w Rudzie Śląskiej wpisano jednak do wojewódzkiego planu inwestycyjnego.

Czytaj też: Duża spalarnia na Śląsku nie ma racji bytu. Będzie osiem małych?

Anna Łukaszczyk ze Stowarzyszenia Rudzianie Razem, była radna, mówi:

- Mamy wielki żal do samorządu, że idzie po linii najmniejszego oporu: skoro można wybudować spalarnię na tyle tysięcy ton, to my ją zbudujmy. Nikt nie myśli, żeby poszukać lepszych rozwiązań, nie zastanawia się, czemu wszędzie na świecie odchodzi się od spalarni.

Jak dodaje Anna Łukaszczyk, w Rudzie Śląskiej mieszkańcy od siedmiu lat sprzeciwiają się budowie.

Często przypominane są tam słowa z kampanii wyborczej prezydent Grażyny Dziedzic, która mówiła:

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (10)

 • marconi, 2018-02-22 18:46:31

  Do Podatnik: Na YT jest film o Sztokholmie, są tam cuda techniczne do odbioru śmieci od mieszkańców i jest spalarnia. 95 % zawartości komina to para wodna. Szwedzi raczej wiedzą dobrze co robią...
 • zebuu, 2017-12-18 15:41:53

  Do circular: Zgadzam się z Tobą pod jednym zasadniczym warunkiem, że to co Ty nazywasz surowcami faktycznie jest nimi: jest czyste i są chętni do jego zagospodarowania, w przeciwnym razie znajdź mi prosze alternatywę dla spalania. Bo z tego co się dzisiaj dzieje sa to lay i różnego rodzaju doły a to... chyba z gospodarką cyrkularną nie ma nic wspólnego. NIe można zaczynać zmian od końca procesu.  rozwiń
 • Podatnik, 2017-12-17 22:51:04

  Czy kiedykolwiek dowiemy sie prawdy o emisjach substancji trujacych ze spalarni.Kto spalarnie kontroluje pod wzgledem oddzialywania na srodowisko i nasze zdrowie. Dioksyny,furany i inne zwiazki rakotworcze,jakie sa wyniki badan przez uprawnione do tego instytucje Czy przypadkiem nie jestesmy poddawa...ni eksperymentom eutanazji?  rozwiń