PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: Spalarnie tracą rządowe poparcie

 • pt    17 listopada 2016 - 15:57
Gospodarka odpadami: Spalarnie tracą rządowe poparcie
Spalarnie odpadów komunalnych powstają m.in. w Olsztynie, Rzeszowie, Oświęcimiu, Koszalinie. (Fot. PTWP)

• Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska przyznał, że wobec przyjęcia przez Polskę filozofii gospodarki o obiegu zamkniętym nie widać miejsca dla budowy kolejnych spalarni.
• W uzgadnianych obecnie Wojewódzkich Planach Gospodarki Odpadami samorządy zapisały chęć budowy 60 spalarni.
Mazurek jest zdziwiony planami samorządów. Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska wiceminister mówił, że nie podziela entuzjazmu dla inwestowania w kolejne instalacje, który widać u samorządów.

- Zbudowaliśmy wiele instalacji, bardzo drogich, nie biorąc często pod uwagę także późniejszych kosztów ich funkcjonowania. Dlatego dziwi mnie, że samorządy ciągle wpisują do Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami kolejne inwestycje.

Czytaj też: Odpady w Polsce do reformy. Nadchodzi nowa nowelizacja.

Mazurek dodawał, że w wielu wojewódzkich planach brakuje uzasadnienia dla zaplanowanych inwestycji, a propozycje działań nie wynikają z ekonomicznych analiz.

- Mamy często do czynienia z przewymiarowaniem inwestycji, jest też zgłoszony nadmiar instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, a jak wiadomo wraz ze wzrostem poziomu segregacji ilość odpadów, które będzie można przetwarzać termicznie będzie malała – podkreślał minister.

Minister przypominał, że Polska ma już w 2020 rok osiągnąć poziom 50 procent segregacji, a jak mówił wówczas już dziś istniejące spalarnie mogą okazać się wystarczające.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (17)

 • Andrzej63, 2016-12-15 08:58:33

  Spalarnie konwencjonalne nie sa potrzebne.generuja okolo 15 procent popiolow
 • Andrzej63, 2016-12-15 08:57:05

  Do mieszkaniec:
 • boją się innowacji, 2016-11-22 08:19:12

  Polską gospodarką odpadami rządzą urzędy marszałkowskie, które nawet nie wiedzą co to jest "zero waste" - ale trzeba mieć nadieję bo trwają rozmowy dokształcające - - teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Gmina-ktora-nie-boi-sie-innowacji-w-odpadach-2757.html