PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami, spalarnie: w Bydgoskiej spalarni brakuje odpadów

 • pt    23 listopada 2016 - 10:29
Gospodarka odpadami, spalarnie: w Bydgoskiej spalarni brakuje odpadów
Bydgoskiej spalarni do wykorzystania pełnej mocy brakuje 20-30 tysięcy ton surowca (fot.mat.prasowe)

• Spalarnia w Bydgoszczy ma kłopoty, bo Toruń dostarczy mniej śmieci niż zakładano.
• Kierownictwo zakładu chce sprowadzać do Bydgoszczy odpady z całej Polski.
Bydgoskiej spalarni do wykorzystania pełnej mocy brakuje 20-30 tysięcy ton surowca – informuje Express Bydgoski.

Tymczasem Toruń zapowiada, że dostarczy do spalarni w 2016 roku 35 tys. ton odpadów, a w 2017 roku 30 tys. ton – zamiast planowanych 55 tysięcy ton - twierdzi Piotr Kurek, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej w ProNaturze w rozmowie z Expressem.

Zarząd bydgoskiej instalacji rozpoczął poszukiwanie dostawców odpadów wśród Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w całej Polsce.

Potwierdzają się więc obawy o brak odpowiedniej ilość odpadów o których mówiono już przed uruchomieniem spalarni.

Czytaj też: Odpady w Polsce do reformy. Nadchodzi kolejna nowelizacja

Pamiętać przy tym trzeba, że w myśl unijnych wymogów Polska musi z każdym rokiem poddawać segregacji coraz większą ilość odpadów. W 2020 roku ma to już być 50 procent, podczas gdy dzisiaj jest to ok. 24 proc.

Według części ekspertów istniejące dzisiaj spalarnie są w stanie zaspokoić potrzeby Polski w najbliższych latach. W całym kraju jednak powstają lub są planowane kolejne instalacje termicznego przetwarzania odpadów (nowe spalarnie mają powstać m.in. w Szczecinie, Gdańsku i Warszawie)

Samorządy „wpisały” kolejne spalarnie do aktualizowanych właśnie Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami, podobno jest ich w nich aż 61.

Wiceminister Sławomir Mazurek zapowiada jednak, że wobec stawiania przez Polskę na filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym, nie będzie zgody na budowę kolejnych zakładów termicznego przetwarzania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • ..., 2016-11-25 19:50:53

  Spalarnie straciły rządowe poparcie bo podpisano umowę z chińczykami o uruchomieniu w Polsce czarnych dziur w ziemi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/mlawa-novago-chinczycy-inwestuja-w-polska-gospodarke-odpadami,83889.html
 • Obieg zamknięty, 2016-11-23 18:38:25

  Wszystkie oddane do użytku spalarnie w Polsce mają ten sam problem, gminy nie chcą oddawać odpadów, bo drogo - ro.com.pl/debata-na-temat-budowy-spalarni-w-olsztynie/01310138
 • KGSP, 2016-11-23 16:40:28

  Do lubelskie: dlatego podstawową metodą zapobiegania składowania takich odpadów stało się ich wypalanie metodą "in situ" - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/dziwne-pozary-na-skladowiskach-odpadow,83555.html