PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: zasad segregacji odpadów nie można ciągle zmieniać

 • pt    20 października 2015 - 14:33
Gospodarka odpadami: zasad segregacji odpadów nie można ciągle zmieniać
Zmiany dotyczące gospodarki odpadami nie mogą być przeprowadzane rewolucyjnie - apelują samorządowcy

Jeżeli gminy będą zmuszone przez decyzje Ministerstwa Środowiska do całkowitej zmiany systemu segregacji i odbioru odpadów to potraktują je jako zadanie zlecone i będą dochodzić zwrotu wydatków z tego tytułu.
Związek Gmin Wiejskich RP ustosunkował się do założeń rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów przedstawionego przez resort środowiska.

Pismo skierowane zostało do Janusza Ostapiuka Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Małgorzaty Szymborskiej dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.

Samorządowcy podkreślają, że w 2014 roku zdecydowana większość gmin osiągnęła nałożone na nie wskaźniki odzysku.

Zmuszanie gmin, po trzech latach funkcjonowania sytemu, na taki jak chce administracja centralna jest zdaniem samorządowców nie do przyjęcia.

Przedstawiciele ZGW stanowczo informują, że jeśli gminy będą zmuszone przez decyzje Ministerstwa Środowiska do całkowitej zmiany systemu segregacji i odbioru odpadów to potraktują je jako zadanie zlecone i będą dochodzić zwroty wydatków z tego tytułu.

Gminy podkreślają także, że wszelkie zmiany dotyczące gospodarki odpadami nie mogą być przeprowadzane rewolucyjnie, choćby z tytuły podpisania niedawno w wyniku przetargów 4-letnich umów na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Stanowisko ZGW w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (5)

 • ..., 2015-10-27 15:24:02

  Na odchodne polski minister środowiska, który nie widzi POtrzeby selektywnej zbiórki odpadów dostaje mocne wsparcie - forbes.pl/polski-pomysl-na-innowacyjna-technologie-przerobu-odpadow,artykuly,194954,1,1.html
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-10-21 11:56:42

  Głupstw zrobiliśmy w Polsce dużo. Największe szkodnictwo polega na centralnym nakazywaniu szczegółów, jakby ludzie myśleć nie potrafili. Centrala powinna określić: 1) oczekiwany procent odzysku surowców wtórnych, 2) sposób monitorowania, 3) finansowe kary i nagrody za oczyszczanie (brudzenie) powiet...rza, wody i ziemi. Jest oczywiste, że nie należy łączyć tego, co potem musi być rozdzielane, w domu, w transporcie i w każdym innym miejscu.  rozwiń
 • Mieszajcie - macie zielon, 2015-10-21 09:58:51

  Do z komunalki: wygodnie jest POpierać dyktaturę eko-ciemniactwa i udawać że się nie rozumie tego co się przeczyta - przecież niżej jest napisane, że polski minister środowiska jest za mieszaniem już u źródła - więc na pewno nie zabrania mieszania w śmieciarkach - dowód na to że aprobowane jest taki...e mieszanie tutaj: gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html  rozwiń