PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: Związek międzygminny do likwidacji? Gminy poróżniły stawki za śmieci

 • pt    1 grudnia 2016 - 09:42
Gospodarka odpadami: Związek międzygminny do likwidacji? Gminy poróżniły stawki za śmieci
Sytuacja jest bardzo trudna. Związek traci płynność finansową. Może dojść do sytuacji, że będzie niewypłacalny (fot.youtube)

• Chrzanów, Trzebinia i Libiąż tworzą Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna, wygląda jednak na to, że już niedługo.
• Burmistrz Chrzanowa oświadczył podczas miejskiej sesji, że nadszedł czas, by zlikwidować związek śmieciowy.
Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski przyznał, że będzie namawiał radnych do wyjścia ze związku. Jak tłumaczy powodem są kłopoty finansowe i brak zgody radnych na podwyżki opłat dla mieszkańców.

Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna chce, by od przyszłego roku miesięczna opłata za wywóz odpadów segregowanych od osoby wzrosła do 12,50 zł (teraz 10 zł), a w przypadku niesegregowanych do 22,50 zł (obecnie 18 zł). Tylko wtedy obecny system odbioru i wywozu śmieci od mieszkańców miałby się finansować. Dziś, według ZMGK opłata jest za niska w stosunku do ponoszonych kosztów – pisze portal przełom.pl.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Związek traci płynność finansową. Może dojść do sytuacji, że będzie niewypłacalny – ostrzegał na sesji burmistrz.

Burmistrz tłumaczy, że już od roku stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów były za niskie i konieczne są podwyżki. Jednak radni z Trzebini i Libiąża są temu przeciwni.

- Coraz częściej słyszę głosy, że najlepiej byłoby zlikwidować związek, by każda gmina zajmowała się gospodarką odpadami sama. Ja też uważam, że najwyższy czas się rozstać - oznajmił burmistrz Kosowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • gdzie ta dobra zmiana?, 2016-12-01 14:56:31

  Do Tak miało być i tak jest: - a państwo jest nadal ślepe, głuche i teoretyczne na siłę odpychając samorządy z gospodarki odpadami komunalnymi na rzecz kręcących lody na comiesięcznych opłatach polskich rodzin... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-...sile-brudnych-pieniedzy,81668.html  rozwiń
 • Tak miało być i tak jest, 2016-12-01 14:39:25

  Według scenariusza ustawy z 2011 roku - comiesięczne opłaty polskich rodzin za śmieci i niekończące się ich podwyżki - mają napędzać w ostatecznej perspektywie zagraniczne koncerny i właśnie z tym mamy do czynienia... Teraz Chrzanów niech pilnuje swoich wodociągów - chętni do kręcenia lodów tym ra...zem na opłatach za wodę już są... portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html  rozwiń
 • tymon , 2016-12-01 13:27:33

  powodzenia na samotnej odpadowej drodze, życia- ciekawe czy dobrze wyliczyli ile będzie kosztował ich samodzielny system - z wypiekami będę tego wyczekiwał