PARTNER PORTALU
 • BGK

GPW w Katowicach ma nowe laboratorium do badań wody

 • aw/PAP    30 września 2015 - 12:09
GPW w Katowicach ma nowe laboratorium do badań wody
W laboratorium GPW badana jest woda na każdym etapie jej produkcji (fot.fotolia)

Najwyższą jakość badań wody dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, odpowiedniej organizacji i rozlokowania infrastruktury ma zapewnić mieszkańcom śląskiej aglomeracji nowe laboratorium Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
Rozplanowane na ponad 700 m kw laboratorium w Katowicach zaplanowano w sposób, który pozwala uniknąć wszelkich niedomagań środowiska badań, aby wynik każdej próbki był jak najbardziej rzetelny i wiarygodny - zapewniali przedstawiciele produkującej wodę spółki.

"To ewenement chyba na skalę światową, bo po raz pierwszy udało się połączyć najważniejsze elementy, które stanowią o jakości badania. Zabezpieczyliśmy tutaj do maksimum obiekt badań, środowisko badań, a co najważniejsze - również analitykę" - powiedziała kierująca wydziałem badania wody GPW Edyta Powązka.

Drogi próbek się nie krzyżują

Zgodnie z założeniami pracy laboratorium GPW próbki mają wędrować tylko w jedną stronę, ich droga ma być możliwie skrócona i zakończona utylizacją. Daje to gwarancję zachowania stref sterylności i hermetyczności.

W laboratorium GPW badana jest woda na każdym etapie jej produkcji. Oprócz badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, analizowana jest woda powierzchniowa, woda ciepła, woda w studniach przydomowych, kąpieliskach i studniach głębinowych. Badania obejmuję także ścieki.

Dotąd Przedsiębiorstwo dysponowało certyfikowanymi laboratoriami w swojej siedzibie w Katowicach (przy ul. Wojewódzkiej), a także w Goczałkowicach i Sosnowcu-Maczkach. Nowe laboratorium mieści się w nowym budynku przy katowickiej ul. Żeliwnej, w dzielnicy Załęże. Zajmuje łącznie 27 pomieszczeń, w tym 20 typowo badawczych.

Działa tam sześć pracowni badań fizyczno-chemicznych, w tym pracownia chromatografii jonowej, cieczowej, gazowej, pracownia technik klasycznych, absorpcji atomowej oraz spektrometrii ICP. Powstała duża pracownia analiz mikrobiologicznych i hydrobiologicznych oraz pracownia analiz sensorycznych, w której wykonuje się oznaczenie zapachu i smaku wody. W laboratorium pracują 22 osoby.

Według informacji prezesa GPW Łukasza Czopika, projekt związany z wyposażeniem nowego laboratorium kosztował ok. 3 mln zł netto i został w ok. 30 proc. sfinansowany ze środków unijnych. Placówka znalazła siedzibę w jednym z należących do GPW dawnych obiektów wojewódzkiej kolumny sanitarnej.

Od GPW dzierżawi je należąca w zdecydowanej większości do Przedsiębiorstwa spółka celowa Ekoenergia Silesia, która m.in. rozwija tam działalność parku technologicznego EkoEnergia - Woda - Bezpieczeństwo.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • mk.olesinska@gmail.com, 2015-10-01 02:49:52

  Co prawda ostatnio zablokowaliście Państwo mój adres IP, ale chciałabym zwrócić uwagę, iż po kilku godzinach nadal nie jest poprawiony wyraz "laboratorium" w tytule ani w treści informacji... :O Czy bylibyście Państwo uprzejmi usunąć ten błąd?
 • starszy absolwent, 2015-09-30 18:45:17

  Aha, drogi probówek nie krzyżują się, ale w laboratorium "bada się także ścieki". I to w tym samym. No to ładne kwiatki ...
 • err, 2015-09-30 18:20:18

  Poprawcie to nieszczęsne labolatorium w tytule,to pochodzi od labor,laboris-praca,laboratorium =pracownia.